Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

2.10.2018 11:57 ・ Päivitetty: 2.10.2018 11:57

Perustuslain muutoksen kiireellisyydestä voidaan äänestää huomenna eduskunnassa – tiedustelulaki saataisiin säädettyä tällä vaalikaudella

Perustuslain muutoksen kiireellisyydestä voidaan äänestää huomenna eduskunnassa. Kiirehtiminen mahdollistaisi sen, että uudet tiedustelulait voidaan säätää vielä tällä vaalikaudella.
Muutoksen kiirehtimisen puolesta tehtiin kannatettu esitys eduskunnan istunnossa iltapäivällä. Kiirehtimistä esitti kansanedustaja Tapani Tölli (kesk.) ja sitä kannatti kansanedustaja Mika Kari (sd.).

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Perustuslakivaliokunta linjasi viime kuussa, että luottamuksellisen viestin salaisuutta voidaan rajoittaa, jos tietoa hankitaan kansallista turvallisuutta vakavasti uhkaavasta tai sotilaallisesta toiminnasta. Tällaisten toimien tulisi kuitenkin olla mahdollisimman kohdennettuja ja rajattuja.

Perustuslain muutoksen kiireellisyys vaatii eduskunnassa viiden kuudesosan enemmistön annetuista äänistä. Vaikka esitys on saanut eduskunnassa jo hyvin laajan tuen yli hallitus–oppositio-rajojen, vielä ei ole päivänselvää, että muutos menee läpi kiireellisenä.

Perussuomalaisten kantoja kiirehtimiseen odotetaan kiinnostuksella. Ryhmän odotetaan kertovan kannoistaan viimeistään keskiviikkona.

Jos vähintään viisi kuudesosaa (5/6) annetuista äänistä kannattaa kiirehtimistä keskiviikon äänestyksessä, niin lähtökohtaisesti samalla hyväksytään myös itse perustuslain muutos, vahvistettiin eduskunnasta STT:lle tiistaina.

Varsinaisesta perustuslain muutoksesta tarvitaan eduskunnan mukaan toinen äänestys vain siinä tapauksessa, että asiasta tehtäisiin tiistain istunnossa kannatettu hylkäysehdotus. Tällöin varsinainen muutos vaatisi vielä kahden kolmasosan (2/3) enemmistön annetuista äänistä. Ainakaan ennen tiistain istuntoa ei ollut tiedossa mahdollisia hylkäysehdotuksia.

Jos perustuslain kiireellinen muuttaminen ei menisi läpi, vaan muutos käsiteltäisiin tavanomaisessa järjestyksessä, pitäisi perustuslain muutos hyväksyä tämän eduskunnan lisäksi myös seuraavassa eduskunnassa.

Lisää aiheesta

STT–MATIAS ÅBERG

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU