Politiikka
13.1.2024 10:45 ・ Päivitetty: 13.1.2024 12:52
Petteri Orpo: Lisäsopeutuksen tarve on 1-1,5 miljardia euroa
Pääministeri Petteri Orpon (kok.) mukaan hallituksen kevään kehysriihen esitysten valmistelu on käynnissä valtiovarainministeriössä.
Lisäksi hallituspuolueiden edustajista on koottu työryhmä, jonka tehtävänä on löytää päätöksistä poliittinen yhteisymmärrys. Työryhmää vetää kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Matias Marttinen.
Orpo sanoo, että kehysriihessä ”jokainen kivi käännetään” Suomen velkaantumisen suunnan taittamiseksi. Kuuden miljardin sopeuttamisohjelma ei riitä.
– Viime kevään talousennusteiden perusteella arvioimme, että tämä riittää Suomen talouden suunnan kääntämiseen ja velkaantumisen taittamiseen. Nyt me tiedämme, että näin ei ole.
Orpo kertoi asiasta kokoomuksen puoluevaltuuston kokouksessa pitämässään puheessa tänään Helsingissä.
Pääministerin mukaan lisäsopeutusten tarve voi olla puolitoista miljardia tai jopa enemmän.
Orpo ei kuitenkaan eritellyt puheessaan tarkemmin yksittäisiä toimenpiteitä, joilla sopeutustavoitteeseen päästäisiin.
- Jokainen meistä tietää, että hatusta ei ole vedettävissä sellaista kania, jolla tilanne korjattaisiin. Siksi rakennamme kehysriiheen hallitun kokonaisuuden. Jokainen kivi käännetään, Orpo muotoili.
Orpo lisäsi, että Suomen suunta ei hänen mukaansa muutu vain säästämällä, leikkaamalla ja veroja kiristämällä. Hän kuvaili hallitusohjelmaa itsessään jo kasvun ohjelmaksi, mutta kehysriihestä on odotettavissa myös lisää kasvutoimenpiteitä.
- Pysyvästi kestävää maata jalkojen alle saadaan ainoastaan luomalla vahvat edellytykset talouskasvulle. Hallitusohjelma on kasvun ohjelma, ja sen toimeenpano on ensimmäinen kasvutoimi, Orpo sanoi.
- Tilanne kuitenkin vaatii, että käymme läpi, mitä voimme tehdä vielä enemmän. Siksi tarvitsemme kehysriihestä myös kasvupaketin.
Orpon mukaan hallitus voisi tehdä esimerkiksi verotuksessa investointeja vauhdittavia rakenteellisia uudistuksia.
- Byrokratiaa ja turhaa sääntelyä on purettava yrittämisen ja investointien tieltä. Näidenkin toimien valmistelu on aloitettu, Orpo kertoi.
Pääministerin mukaan hallitus on edistänyt monia kokoomukselle tärkeitä tavoitteita.
– Lukuisat meille kokoomukselle tärkeät tavoitteet ovat edenneet. Vahvistamme perusopetusta, panostamme tutkimukseen ja kehitykseen, kasvatamme poliisien määrää ja lisäämme kilpailua ja siirrymme kohti puhtaalla energialla käyvää Suomea.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.