Politiikka
26.1.2022 12:08 ・ Päivitetty: 26.1.2022 12:09
Petteri Orpon pohjeluu on murtunut: ”Lenkittäessäni maanantai-iltana Pessiä ja Taavia liukastuin”
Kokoomuksen puheenjohtajan Petteri Orpon pohjeluu on murtunut. Orpo liukastui jäisellä polulla ulkoiluttaessaan perheen koiria. Murtuma ei vaikuta puheenjohtajan työtehtävien hoitoon, ja sen odotetaan paranevan kuudessa viikossa.
”Näin siinä kävi, että näidenkin vaalien jälkeen pääsin tutustumaan erikoissairaanhoitoon. Lenkittäessäni maanantai-iltana Pessiä ja Taavia liukastuin, ja pohjeluu murtui. Sain hyvää hoitoa Turun yliopistollisessa sairaalassa ja voin tehdä töitä lähes normaalisti”, Orpo sanoo tiedotteessa.
Orpon oikea jalka on kipsattu ja hän käyttää kyynärsauvoja.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.