Kotimaa
25.2.2019 14:32 ・ Päivitetty: 25.2.2019 14:32
Poliisi: Ei esitutkintaa Attendon hoivakoti Jalavan lääke-epäselvyydestä
Itä-Suomen poliisi kertoo, ettei se aloita esitutkintaa Attendon hoivakoti Jalavan lääke-epäselvyydestä. Varkauden kaupunki oli tehnyt asiasta rikosilmoituksen aiemmin helmikuussa.
Aluehallintoviraston tarkastuskäynnillä Jalavassa helmikuun alussa oli todettu, ettei huumausainekorteissa ollut merkintää Oxynorm-kipulääkeliuoksen palauttamisesta apteekkiin. Poliisin tekemissä selvityksissä kävi kuitenkin ilmi, että lääkeaine-erät olivat palautuneet apteekin henkilökunnan mukana apteekkiin.
Poliisin mukaan asiassa ei ole syytä epäillä rikosta, joten esitutkintaa ei aloiteta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
20.2.2019 05:29
”Jyskytystä lukitun oven takaa” – SS: Attendon hoivakodista selvityspyyntö: kuusi kuollutta
Politiikka
20.2.2019 14:30
Siilinjärven kunta ja hoivayhtiö Attendo: Ei lisäselvityksiä hoivakoti Vänrikin asukkaiden kuolemista
Kotimaa
21.2.2019 17:38
Attendossa havaittu taas epäkohtia: Nyt vuorossa hoivakoti Jyväskylässä