Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

7.1.2020 17:02 ・ Päivitetty: 7.1.2020 17:29

Pompeo puolusti iranilaiskomentajan surmaa: ”Isku pelasti yhdysvaltalaisten henkiä” – Suleimanin hautajaisissa kuollut yli 50

Yhdysvaltain ulkoministerin Mike Pompeon (kuvassa) mukaan kaikki Yhdysvaltain toimet ”tapahtuvat kansainvälisen oikeuden puitteissa”, kertoo muun muassa brittilehti Guardian.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Pompeo kommentoi asiaa lehdistötilaisuudessa viitaten presidentti Donald Trumpin muutaman päivän takaiseen ilmoitukseen siitä, että Yhdysvallat olisi valmis iskemään Iranin kohteisiin, jotka olisivat merkittäviä iranilaiselle kulttuurille.

Pompeo myös puolusti iranilaiskomentaja Qassem Suleimanin surmaamista. Pompeon mukaan isku pelasti ”yhdysvaltalaisten henkiä”.

– Kävimme läpi olennaisia riskejä ja mahdollisuuden, että ne toteutuvat jossain vaiheessa, Pompeo sanoi Guardianin mukaan.

Lisää aiheesta

Pompeon mukaan on myös selvää, että Suleimani on osallistunut siviilien surmaamiseen Syyriassa ja aiheuttanut merkittävää haittaa Libanonissa ja Irakissa.

Hän viittasi myös Irakissa viime kuussa surmattuun yhdysvaltalaiseen urakoitsijaan. Yhdysvallat väittää Iranin olleen surman takana.

Pompeo ei kuitenkaan antanut varsinaisesti lisätodisteita siitä, millaista uhkaa Suleimani konkreettisesti tällä hetkellä Yhdysvalloille edusti.

62-vuotias iranilaiskomentaja kuoli perjantaina Irakissa Bagdadin lentokentällä Yhdysvaltojen tekemässä lennokki-iskussa. Iskun määräsi presidentti Trump.

Hautajaisissa on kuollut tänään yli 50.

Suleimani haudattiin tänään Iranissa hänen kotikaupungissaan Kermanissa satojentuhansien surijoiden läsnäollessa.

Ruuhkat synnyttivät tilanteita, jossa ihmisiä jäi puristuksiin väkimassojen sekaan. Hautajaisissa on kuollut tänään yli 50 ja loukkaantunut yli 200.

Hautajaissaattueita on ollut ennen tätä päivää useammassa kaupungissa ympäri maata. Eilen sadattuhannet ihmiset kerääntyivät seuraamaan Suleimanin hautajaissaattuetta Iranin pääkaupunkiin Teheraniin.

Valtiollisen television mukaan ihmisiä oli liikkeellä yhteensä miljoonittain.

Tänään Kermanin kaupungissa Azadin aukiolla oli aiemmin päivällä esillä kaksi Iranin lipuin verhottua arkkua, joista toisessa kerrottiin olevan Suleimanin läheisimmän avustajan ruumis.

Hautajaissaaton kulkiessa ohitse surijat heittivät Suleimanin arkkua kuljettavan kulkuneuvon päälle huivejaan, jotta he voisivat saada marttyyrin veren siunauksen.

Monet surijat ovat vaatineet kovaan ääneen kostotoimia Suleimanin surman vuoksi. Kaikki eivät kuitenkaan halua sotilaallista konfliktia Yhdysvaltojen kanssa.

– Sota on taatusti viimeinen vaihtoehto. Kukaan ei kannata sotaa, Dorani-sukunimen kertonut 45-vuotias nainen sanoi.

Hänen mukaansa Yhdysvallat yritti huijata iranilaisia, saada heidät suuttumaan ja saada heidät vedettyä sotaan.

– Se ei tule toimimaan, hän jatkoi.

 

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU