Politiikka
10.5.2025 14:36 ・ Päivitetty: 10.5.2025 14:57
”Porukat on sössineet” – Purra ei ole saanut vielä haastajaa
Perussuomalaisten puoluevaltuuston yhteydessä syyttävä sormi osoitti oppositioon ja hallituskumppaniin.
Puoluevaltuustossa vakuuteltiin ilmapiirin olevan hyvä, vaikka puolueen kannatus kyntää. Kannatusalhon syitä löydettiin niin oppositiosta, kokoomuksesta kuin epäonnistuneesta viestinnästä.
Puoluevaltuutettu ja Pietarsaaren perussuomalaisten puheenjohtaja Jorma Malinen sanoi, että puoluetoimijana mieliala on ollut vuosien mittaan usein negatiivinen, kun puolueen ympärillä on ollut ikäviä tapahtumia.
- Porukat on sössineet ihan suoraan sanoen, että negatiivinen varjo on meidän päällä koko ajan. Särmää pitää löytyä paremmin, Malinen sanoi STT:lle.
Särmää Malinen sanoo löytyvän esimerkiksi kansanedustaja Teemu Keskisarjasta, joka on ilmoittanut hakevansa kesäkuun puoluekokouksessa puolueen varapuheenjohtajan paikkaa.
- Hän on ihan erilainen tyyppi kuin kukaan muu ja uskon, että voi olla tosi hyvä.
Ikävistä tapahtumista huolimatta puoluevaltuustossa ei ole Malisen mukaan kriisitunnelmaa.
- Tappiomielialaa ei löydy. Onhan me oltu paljon huonommassakin jamassa monta kertaa.
Kannatuslaskun syyksi Malinen arvioi opposition viestintää, jota hän kuvailee rajuksi ja osin valheelliseksi.
- Ihmisille syötetään sitä, että otetaan köyhiltä ja vähäosaisilta ja niillä ei ole mitään. Eihän Suomessa kukaan nälkään kuole, Malinen sanoi.
Tappiomielialaa ei löydy. Onhan me oltu paljon huonommassakin jamassa monta kertaa.
STT:N haastattelemien puoluevaltuutettujen mukaan hallituksen tekemät leikkaukset eivät näy kokoomuksen kannatuksessa, koska ne menevät puolueen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purran piikkiin.
- Kokoomuslaiset osaavat vanhana isona puolueena väistellä aika hyvin ne vastuut, että kaikki on jotenkin helposti perussuomalaisten tekemiä päätöksiä, vaikka he ovat kuitenkin pääministeripuolue, arvioi puoluevaltuutettu ja puolueen Lapin piirin piirisihteeri Juhana Kelloniemi Kemijärveltä.
Sallalaisen puoluevaltuutetun Pasi Kortesuon mukaan hallituksen puoliväliriihessä päätetyt palkansaajien veronkevennykset osuvat pienituloisille ja suurituloisille, mutta eivät 80 000-90 000 euroa vuodessa tienaaville.
- Ne meidän äänestäjät, jotka ehkä ovat hyvätuloisia, mutta eivät kauhean erinomaisen hyvätuloisia, niin kuinka ollakaan, heitä potkitaan päähän, eikä kokoomuksen yli 100 000 tienaavia, Kortesuo sanoi.
Myös riihessä päätetyn yhteisöveron kevennyksen hän laittaa kokoomuksen piikkiin.
- Vuonna 2013, kun tehtiin sama juttu, me huudettiin pää punaisena, että ei kannata, Kortesuo sanoi.
Syy epämieluisiin veropäätöksiin ei Kortesuon mukaan ole kuitenkaan perussuomalaisissa vaan siinä, että hallituksen sisältä ei ”herrasmiessopimuksen” vuoksi voida julkisuuteen avata, mikä puolue on minkäkin päätöksen takana.
PUOLUEJOHTAJA Purra ei näe, että puolueen tekemä politiikka voisi hiertää kannattajia. Hän painotti tiedotustilaisuudessa, että yllättäviä linjanmuutoksia tai ”sätkimistä” ei ole luvassa.
- Me olemme hallituksessa. Me noudatamme hallitusohjelmaa, tehtyjä päätöksiä.
Purran mukaan tehtyjä päätöksiä pitäisi kyetä perustelemaan paremmin. Hän myöntää, että myös omassa viestinnässä voi olla parannettavaa.
- Varmasti teen virheitä päivittäin. Olen inhimillinen ihminen, teen paljon ja teen varmasti myös virheitä.
Kritiikkiä suunnattiin myös medialle, joka ei puoluejohdon mukaan kirjoita tarpeeksi esimerkiksi hallituksen maahanmuuttopoliittisista päätöksistä.
Kokoomuslaiset osaavat vanhana isona puolueena väistellä aika hyvin ne vastuut, vaikka he ovat kuitenkin pääministeripuolue.
RIIKKA Purra ilmoitti lauantaina perussuomalaisten puoluevaltuustossa hakevansa jatkokautta puheenjohtajana kesäkuun puoluekokouksessa Lahdessa. Hän ei kommentoinut kysyttäessä, toivooko itselleen haastajia.
Samassa yhteydessä puolueen 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Mauri Peltokangas kertoi tavoittelevansa jatkokautta toisena varapuheenjohtajana.
Puolueen kolmas varapuheenjohtaja, europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen sanoi, ettei ole vielä tehnyt päätöstä siitä, tavoitteleeko jotain luottamustoimea puoluekokouksessa.
Kisaan ensimmäisen varapuheenjohtajan paikasta on jo ilmoittautunut kansanedustaja Teemu Keskisarja. Tällä hetkellä 1. varapuheenjohtaja toimii oikeusministeri Leena Meri. Hän ei osallistunut puoluevaltuustoon sairastumisen vuoksi.
Pestissään haluaisi jatkaa myös puoluesihteeri Harri Vuorenpää, jolle on jo ilmoittautunut vastaehdokkaita.
Teksti: STT/Kaisu Suopanki
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.