Politiikka
1.7.2017 06:14 ・ Päivitetty: 1.7.2017 06:14
Pride-kulkueeseen odotetaan tänään 35 000:ta osallistujaa – SDP marssissa mukana
Seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen ihmisoikeuksista muistuttava Pride-viikko huipentuu tänään Helsinki Pride -kulkueeseen ja puistojuhlaan. Kulkueeseen odotetaan noin 35 000:ta osallistujaa.
Tänä vuonna kulkueessa nähdään myös laaja joukko viranomaisia yhdenvertaisuusvaltuutetun kutsumana.
Kulkueeseen osallistuu muun muassa Poliisihallituksen, Kelan ja usean ministeriön edustajia. Maahanmuuttovirasto perui osallistumisensa saamansa kritiikin takia.
Myös sosialidemokraatit ovat mukana kulkueessa. Kokoontuminen alkaa klo 12 alkaen Musiikkitalon vieressä kansalaistorilla – porukan tunnistaa SDP-palloista. Kulkue lähtee liikkeelle klo 13.
Monet muut tahot ovat kunnioittaneet Pride-viikkoa esimerkiksi nostamalla sateenkaarilipun salkoon.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
30.6.2017 16:00
”Yhdenvertaisuuden edistäminen on ajankohtaisimpia asioita” – Helsingin kaupungin toimikuntiin tuoretta demariväriä
Politiikka
30.6.2017 13:00
”Vetoan kansanedustajana” – Päivi Räsäsen mielestä viranomaiset eivät saisi osallistua Pride-kulkueeseen
Politiikka
29.6.2017 18:42
Pride-osallistujat entistä tarkemmassa syynissä – perussuomalaiset jättäytyivät pois
Kotimaa
29.6.2017 16:53
”Osa kokee läsnäolon niin vahvasti” – Maahanmuuttovirasto vetäytyy Pride-kulkueesta