Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

17.3.2020 13:46 ・ Päivitetty: 17.3.2020 13:51

Professori: ”Marinin hallitus on tekemässä suuren virheen, jonka vain eduskunnan perustuslakivaliokunta voi nyt estää”

Pääministeri Sanna Marin (toinen oikealta) ja muita ministereitä.

Kansainvälisen oikeuden ja ihmisoikeuksien professori Martin Scheinin arvostelee hallitusta siitä, että valmiuslaki ollaan ottamassa liian laajamittaisesti käyttöön.

Demokraatti

Demokraatti

Scheinin kertoo asiasta blogissa.

– Kun eilisen valtioneuvoston yleisistunnon aineisto tuli julkiseksi, ilmeni, että valmiuslaki ollaan ottamassa käyttöön paitsi sen 3 §:n 5 kohdan (tartuntatauti) myös 3 kohdan (talouskriisi) nojalla. Tällä ratkaisulla hallitus on toteuttamassa sen tyypillisen virheen, joka aina liittyy kriisilainsäädäntöön ja jonka vuoksi kriisilainsäädäntöä on vastustettu: kiusaus säädetyn kriisilain käytölle ohi sen omien edellytysten on liian suuri, ja tarjolla olevien valtuuksien väärinkäyttö on aina vaarana, Scheinin kirjoittaa.

– Nyt menee väärin. Hallitus on julistamassa poikkeustilan ei vain tartuntataudin (valmiuslain 3 § 5k) vaan myös talouskriisin (3k) nojalla. Perustelut eivät ole kestäviä, Scheinin selventää tviitillä.

Valtioneuvoston taustamuistion perusteluissa todetaan, että edellä mainittujen tekijöiden lisäksi yritysten ja kotitalouksien taloudellinen epävarmuus kasvaa. Siksi muistion mukaan ei voida poissulkea talouden itseään vahvistaa negatiivistä kierrettä.

– Tässä tilanteessa väestön toimeentulon ja talouselämän toiminnan perusteiden turvaamiseksi saattaa syntyä tarve poikkeuksellisiin toimiin, joilla turvataan mm. välttämättömyyshyödykkeiden tuotanto ja saatavuus.”

Scheinin ei näe taloudellista tilaa näin vakavaksi.

– Siis ”ei voida poissulkea” ja ”saattaa syntyä tarve”. Ristiriita valmiuslain 3 §:n 3 kohdan käyttöönottoedellytyksen ja lain perusperiaatteiden kanssa on ilmeinen. Suomi ei ole 3 kohdan mukaisessa tilanteessa, ja valmiuslaki ei ole otettavissa käyttöön tuon kriisityypin perusteella, Scheinin sanoo.

– Pääministeri Sanna Marinin hallitus on tekemässä suuren virheen, jonka vain eduskunnan perustuslakivaliokunta voi nyt estää, Scheinin sanoo.

Hallitus kertoo aivan tuota pikaa lisää siitä, miten se aikoo valmiuslakia toteuttaa.

Scheininin tviitit herättävät keskustelua.

– Martin, opetettiinko missään sinun koulutuksessa ’strategista’ tai tulevaisuuteen katsovaa analyysiä? On ilmiselvää että molemmat ovat perusteltuja, eikä koko pol johto voi joka päivä jälkijättöisesti pyytää vähän lisää, vaan ennakoida mitä tarvitaan lähiaikoina, tutkija Charly Salonius-Pasternak sanoo.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU