Politiikka
3.1.2017 06:29 ・ Päivitetty: 3.1.2017 06:29
PS-leirissä kuhisee jo – Yle: Huhtasaari ehätti ilmoittamaan ehdokkaansa
Perussuomalaisten eduskuntaryhmässä on alettu jo ryhmittäytyä oletettujen pääehdokkaiden taakse puheenjohtajakisassa, vaikka varteenotettavat ehdokkaat panttaavat vielä asettautumistaan kisaan.
Kansanedustaja Laura Huhtasaari ilmoitti Ylellä, että kuuluu europarlamentaarikko Jussi Halla-ahon leiriin nykyisen puheenjohtajan Timo Soinin sijasta.
Halla-aho tosin ei ole varmistanut kisaan lähtöään vaan kertoi viime viikolla lähtevänsä ehdolle ”todennäköisesti”. Soini taas on sanonut kertovansa omista aikeistaan ”kevään korvalla”.
Huhtasaari perustelee Ylellä Halla-ahon taakse asettumistaan sillä, että maahanmuuton ja islamin vastustajana Halla-aho olisi ”kunnon puheenjohtaja maahanmuuttovastaiselle konservatiivipuolueelle”.
– Eihän esimerkiksi Ranskassa enää pääse presidentiksi, jos ei ole maahanmuuttokriittinen ja konservatiivinen. Nyt huomataan, että tarvitaan tervettä protektionismia ja terveitä rajoja, Huhtasaari sanoo Ylellä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
2.1.2017 06:40
Toinen kerta toden sanoo?: PS-taloudenhoitaja ”katsoo pelin loppuun” pj-kisassa
Politiikka
31.12.2016 19:41
MTV:n kysely: Terho ja Halla-aho suosituimmat Soinin seuraajaksi
Politiikka
30.12.2016 13:46
Tutkija: Soini joutuu tappelemaan paikastaan tosissaan
Politiikka
30.12.2016 09:42
Nyt tuli säpinää johtajapeliin – Halla-aho HS:lle: ”Kieltäytyminen käy päivä päivältä vaikeammaksi”