Ulkomaat
30.3.2022 17:00 ・ Päivitetty: 30.3.2022 17:00
Punaisen Ristin varasto kärsinyt ilmaiskuissa Mariupolissa
Saarretussa ukrainalaiskaupungissa Mariupolissa sijaitseva Punaisen Ristin varastorakennus on kärsinyt ainakin kahdesta ilmaiskusta, yhdysvaltalaisen Maxar-satelliittiyhtiön välittämät uudet satelliittikuvat osoittavat. Asiasta kertoo CNN.
Satelliittikuvien mukaan sekä varaston pohjoispäähän että eteläpäähän on isketty kahden viime viikon aikana.
Punaisen Ristin kansainvälisen komitean tiedottaja Jason Straziuso on vahvistanut CNN:lle, että satelliittikuvissa näkynyt rakennus on Punaisen Ristin varasto.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.