Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

16.11.2023 07:13 ・ Päivitetty: 16.11.2023 07:13

Puolet vanhuuseläkkeelle siirtyneistä haluaisi jatkaa työntekoa

LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Noin puolet työstä vastikään vanhuuseläkkeelle siirtyneistä haluaa jatkaa työntekoa, käy ilmi Eläketurvakeskuksen kyselytutkimuksesta.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kyselyn mukaan kolmasosa vuosina 2019-2021 palkkatyöstä vanhuuseläkkeelle siirtyneistä työskentelee tai on työskennellyt eläkkeellä. Lisäksi 16 prosenttia haluaisi työskennellä eläkkeellä ollessaan.

Useimmat eläkkeellä työssäkäyneet ovat jatkaneet samalla työnantajalla samanlaisissa tehtävissä. Työskentely on yleensä epäsäännöllistä ja satunnaista.

Kyselyn mukaan moni työstä vastikään eläkkeelle siirtynyt kokee terveytensä ja työkykynsä riittävän hyväksi, jotta voisi jatkaa työskentelyä. Hyvän työkyvyn lisäksi myönteinen kokemus työstä ja iäkkäiden työntekijöiden osaamisen arvostaminen työpaikalla kannustavat jatkamaan työntekoa vanhuuseläkkeellä.

Miehet työskentelevät eläkkeellä naisia useammin.

ELÄKELÄISET ovat kyselyn perusteella työskennelleet muun muassa lähihoitajina, sairaan- tai terveydenhoitajina, opettajina, lastentarhanopettajina, lastenhoitajina, konsultteina, myyjinä ja kuljettajina.

-  Eläkeläisiä näyttäisi työllistyvän aloille, jotka vaativat asiantuntijuutta tai kärsivät työvoimapulasta, erikoistutkija Anu Polvinen sanoo Eläketurvakeskuksen tiedotteessa.

Runsas kymmenesosa palkkatyöstä eläkkeelle siirtyneistä on työskennellyt yrittäjänä eläkeaikanaan.

Suurin osa työnteosta kiinnostuneista eläkeläisistä haluaa työskennellä siksi, että työ tuo mielenkiintoista tekemistä, kokemuksen tarpeellisuudesta ja sosiaalisia suhteita.

MYÖS taloudelliset syyt ovat monen eläkeläisen työskentelyhalukkuuden taustalla. Kaksi kolmasosaa työnteosta kiinnostuneista haluaa työskennellä lisäansioiden vuoksi. Kolmanneksella syynä ovat sen sijaan taloudelliset vaikeudet. Noin puolet kertoo halunneensa työskennellä siksi, että työstä kertyy lisää eläkettä.

Puolet työstä vanhuuseläkkeelle siirtyneistä ei työskentele eikä halua työskennellä. Yleisimmät syyt, miksi eläkkeellä ei työskennellä, ovat halu nauttia eläkepäivistä ja kokemus siitä, että on jo tehty riittävän pitkä työura.

Eläketurvakeskuksen kyselyyn vastasi lähes 3  400 vuosina 2019‒2021 palkkatyöstä vanhuuseläkkeelle siirtynyttä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU