Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

29.11.2016 05:58 ・ Päivitetty: 29.11.2016 05:58

Rahat loppumassa köyhältä maalta – YK tiukentaa Pohjois-Korean pakotteita

Pohjois-Korean pakotteita tiukennetaan ydinkokeiden vuoksi.

YK valmistautuu äänestämään aiempaa tiukemmista pakotteista Pohjois-Korealle. YK on uhannut Pohjois-Koreaa uusilla pakotteilla maan syyskuussa tekemän ydinkokeen takia.

Uutistoimisto AFP:n diplomaattilähteiden mukaan äänestykseen tulevat pakotteet rajoittaisivat Pohjois-Korean kivihiilen vientiä Kiinaan. Kivihiili on Pohjois-Korean suurin yksittäinen vientituote. Pakotteilla tavoitellaan 700 miljoonan dollarin vähennystä maan kivihiilituottoihin. Lähteen mukaan pakotteet vähentäisivät huomattavasti Pohjois-Korean käytettävissä olevaa niin sanottua kovaa valuuttaa, jota se on käyttänyt muun muassa ydinohjelmansa kehittämiseen.

Pakotteiden uskotaan menevän läpi YK:n turvallisuusneuvoston äänestyksessä, joka on määrä käydä keskiviikkona.

Pohjois-Korea on tehnyt yhteensä viisi ydinkoetta.

STT-AFP, New York 

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU