Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Musiikki

7.6.2019 12:30 ・ Päivitetty: 7.6.2019 14:10

Reino Helismaa -sanoittajapalkinto Paula Vesalalle: ”Hätkähdyttävän monipuolinen lauluntekijä”

Paula Vesala tunnetaan myös PMMP-yhtyeestä. Nykyisin Vesala tekee soolouraa.

Reino Helismaa -sanoittajapalkinto on myönnetty Paula Vesalalle. Reino Helismaa -sanoittajapalkinto luovutettiin nyt kuudetta kertaa tunnetulle suomalaiselle sanoittajalle. Palkinnon rahallinen arvo on 4 000 euroa ja sen myöntää tänä vuonna satavuotias Työväen Sivistysliitto.

Demokraatti

Demokraatti

Vesala tunnetaan erityisesti PMMP-yhtyeen sanoittajana ja toisena solistina. Yhtye toimi vuosina 2002–2013. Vuodesta 2015 eteenpäin laulaja on tehnyt soolouraa taiteilijanimellä Vesala.

Vesalaa kehutaan hätkähdyttävän monipuoliseksi lauluntekijäksi, joka kantaa Reino Helismaan perintöä tekemällä omaa musiikkiaan sekä tuottamalla monipuolisena ammattilaisena kappaleita useissa eri tyylilajeissa kollegoilleen. Laulutekstin tekijälle ehkä vaikein haaste on kääntää uskottavasti kokonainen musikaali. Vesala teki kokonaan käännöksen musikaaliin ”Kristina från Duvemåla” (Anderson/Ulvaeus – Svenska Teatern).

Myös yhteiskunnalliset ilmiöt puhuttelevat Vesalaa. Hän on käsitellyt muun muassa sotaan liittyviä teemoja kirjoittamassaan Afganistan-näytelmässä. Hän on myös kääntänyt musikaali- ja näytelmämusiikkia suomeksi. Omaa musiikkiaan Vesala on säveltänyt ja sanoittanut Suomen Kansallisteatterin ohella lukuisille teattereille. Vesala on myös näyttelijä ja esiintyy muun muassa uusimmassa Tuntemattomassa sotilaassa.

Palkinnon luovutti TSL:n puheenjohtaja Ilkka Kantola ja Helismaa-palkintolautakunnan puheenjohtaja ja muusikko Timo ”Tipi” Tuovinen. 

Aiemmin Reino Helismaa -sanoittajapalkinnon ovat vastaanottaneet Vexi Salmi (1989), Jaakko Teppo(1994), Sauvo ”Saukki” Puhtila (1999), Martti Syrjä (2004), Heikki Hector Harma (2009), Heikki Salo (2014).

Lauluntekijä ja viihdetaiteilija Reino Helismaa (1913-1965) oli tuotteliaimpia suomalaisen iskelmämusiikin sanoittajia. Hän teki yli 5 000 laulun sanoitusta, 32 elokuvakäsikirjoitusta, yli 100 radiohupailua ja kahdeksan näytelmäkäsikirjoitusta.

Helismaa teki tango- ja iskelmätekstejä kupletteihin ja rakkauslauluihin. Helismaa käytti lukuisia salanimiä, joiden nimiin hän kirjoitti tekstejään. Hän teki myös käännösiskelmiä. Helismaan laulujen teemoja olivat tukkilaiset, villin lännen sankarit, Lappi-aiheet sekä ajankohtaiset ja nasevat tarinat.

Helismaa teki näyttävän uran myös elokuvissa, muun muassa rillumarei-elokuvien klassikossa Rovaniemen markkinoilla.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU