Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

8.10.2026 07:32 ・ Päivitetty: 8.10.2026 07:32

Reuters: USA ja Venäjä pohtivat Nord Stream -kaasuputken korjaamista

LEHTIKUVA / AFP

Yhdysvallat ja Venäjä ovat keskustelleet Itämeren pohjan Nord Stream -maakaasuputkiston jälleenrakentamisesta. Näin kertoo lähteittensä perusteella uutistoimisto Reuters.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Keskusteluissa ovat tiettävästi olleet Yhdysvaltain presidentin vävy ja erityisedustaja Jared Kushner ja Venäjän presidentin läheinen neuvonantaja Kirill Dmitrijev.

Keskusteluissa on käyty läpi mahdollisuutta, että yhdysvaltalaiset sijoittajat osallistuisivat putkiston korjauskustannuksiin ja käyttöönottoon. Järjestely voisi edesauttaa pidemmällä aikavälillä yhdysvaltalaisia investoijia hyötymään Eurooppaan suuntautuvista energiavirroista.

Dmitrijevin edustaja ei halunnut kommentoida asiaa Reutersille.

Putket ovat tällä hetkellä Yhdysvaltain ja EU:n pakotteiden kohteena Venäjän Ukrainassa käymän hyökkäyssodan vuoksi.

Yhdysvaltain presidentillä Donald Trumpilla olisi mahdollisuus lieventää pakotteita, mutta edessä olevat välivaalit voivat muuttaa maan politiikan voimasuhteita niin, että Trumpin toiminta vaikeutuu.

KAASUPUTKISTO kulkee Itämeren pohjaa pitkin Venäjältä Saksaan. Molemmat putket vaurioituivat räjäytyksissä pahasti vuonna 2022, eivätkä ne ole käytössä.

Ykkösputkisto toimitti ennen sotaa maakaasua Saksaan. Toinen putkikin valmistui, mutta Saksa keskeytti käyttöönottohankkeen sodan seurauksena.

Putkiston räjäyttäjiä ei ole varmuudella saatu selville. Saksassa liittovaltion syyttäjänvirasto on nostanut asiassa syytteet epäiltyä ukrainalaista päätekijää kohtaan, mutta jutun käsittely on kesken.

Ukraina on kiistänyt osallisuutensa, mutta Saksassa syyttäjät uskovat Ukrainan viranomaisten olleen jollain tavalla joko mukana tai ainakin tienneen räjäytysaikeista.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU