Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

27.9.2019 07:12 ・ Päivitetty: 27.9.2019 07:12

Röyhkeitä varkaita liikkelle – poliisi varoittaa: ”Huijarit soittelevat ikäihmisille ympäri Suomea kymmeniä, jopa satoja, puheluita päivässä”

Itä-Uudenmaan poliisi varoittaa valepoliiseista. Elokuun ja syyskuun aikana itäisellä Uudellamaalla on kirjattu 25 tapausta, joissa huijarit ovat esiintyneet poliiseina.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Poliisin mukaan valepoliisien uhriksi joutuneet henkilöt ovat menettäneet jopa kymmeniätuhansia euroja.

– Huijarit soittelevat ikäihmisille ympäri Suomea kymmeniä, jopa satoja, puheluita päivässä ja esiintyvät poliisina. He väittävät, että ikäihmisten pankkitunnukset tai pankkikortin tiedot olisivat päätyneet vääriin käsiin ja yrittävät näin huijata itselleen esimerkiksi vanhuksen verkkopankkitunnukset, kertoo rikoskomisario Mikko Minkkinen Itä-Uudenmaan poliisista tiedotteessa.

Minkkinen muistuttaa, että poliisi ei koskaan kysy verkkopankin tunnuksia, tilitietoja tai luottokortin tietoja puhelimessa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU