Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

4.3.2022 17:15 ・ Päivitetty: 4.3.2022 17:15

Ruotsin pääministeri ja puolustusministeri tulevat Suomeen huomenna

LEHTIKUVA / AFP

Ruotsin pääministeri Magdalena Andersson ja puolustusministeri Peter Hultqvist vierailevat Suomessa lauantaina 5. maaliskuuta.

Demokraatti

Demokraatti

Anderssonilla ja puolustusministeri Hultqvistillä on tapaaminen presidentti Sauli Niinistön, pääministeri Sanna Marinin (sd.) ja puolustusministeri Antti Kaikkosen (kesk.) kanssa.

Tiedotteen mukaan yhteisessä keskustelussa aiheina ovat Venäjän sotatoimet Ukrainassa, Euroopan muuttunut turvallisuustilanne ja Suomen ja Ruotsin välinen yhteistyö.

Pääministereillä on myös kahdenkeskinen tapaaminen, jonka aiheina ovat Euroopan turvallisuustilanne, talouskysymykset sekä muut ajankohtaiset EU-asiat. Myös puolustusministereillä on oma kahdenvälinen keskustelunsa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU