Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

10.6.2024 12:22 ・ Päivitetty: 10.6.2024 12:22

SDP:stä älähdys: ”Alkoholi aiheuttaa mittaamattoman määrän kärsimystä ja haittoja” – vahvemmat tulivat kauppoihin tänään

LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

SDP:n kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta kritisoi hallituksen alkoholipolitiikkaa, kun se lisää alkoholitarjontaa vähittäiskaupassa. Eikä linjalle ole näkyvissä loppua.

Demokraatti

Demokraatti

Petteri Orpon (kok.) hallituksen linjaus tuli voimaan tänään. Se sallii enintään 8-prosenttisten käymisteitse valmistettujen alkoholijuomien myynnin ruokakaupoissa.

Eloranta muistuttaa muutoksen lisäävän myös inhimillistä kärsimystä ja alkoholihaittojen yhteiskunnalle aiheuttamia kustannuksia. Alkoholi on myrkky, joka aiheuttaa 60 eri sairautta.

– Alkoholin takia Suomessa menetetään joka vuosi yli 37 000 elinvuotta ennenaikaisesti, kun mukaan lasketaan myös epäsuorat kuolemat ja menetetään 1,3 miljardin euron verran inhimillistä pääomaa vuodessa FCG-selvityksen mukaan, hän toteaa tiedotteessa.

Alkoholin suurkuluttajia on hänen mukaansa Suomessa jo puoli miljoonaa.

– Alkoholi aiheuttaa myös mittaamattoman määrän sivullisten kärsimystä, haittoja ja turvattomuutta, erityisesti lapsille.

Poliisin arvioidaan hoitavan vuosittain yli 200 000 alkoholiin kytkeytyvää hälytystehtävää – noin 70 prosenttia poliisin hälytyksistä liittyy jollain tavalla alkoholiin, Eloranta listaa.

ELORANTA viittaa tutkimuksiin, joiden mukaan alkoholin saatavuuden lisääntyminen lisää alkoholin kulutusta, ja näin ollen alkoholin saatavuuden lisääminen vaikuttaa negatiivisesti ihmisten väestön terveyteen ja hyvinvointiin.

Maailman terveysjärjestö WHO toteaa hänen mukaansa, että pohjoismainen valtiollisen alkoholimonopolin malli on parhaita käytäntöjä vähentää alkoholihaittoja, koska se rajoittaa myyntipisteiden määrää, hillitsee hintakilpailua ja markkinointia.

– Hallituksen alkoholihaittoja lisäävälle linjalle ei löydy myöskään kansalta kannatusta. Suurin osa suomalaisista on ollut tyytyväisiä alkoholin saannin rajoituksiin. Väljempää alkoholipolitiikkaa haluaa yhä harvempi suomalainen, enää 26 prosenttia.

ORPON HALLITUS on valinnut toisenlaisen linjan, sillä se lisää alkoholin tarjontaa vähittäiskaupoissa. Tämä seitsemäntoistakertaistaa 5,6-8 % oluiden, siiderien ja viinien myyntipisteet, Eloranta toteaa.

– Muutoksen hyödyt tulevat vähittäiskaupalle, jonka kauppa kasvanee arvion mukaan yli 50 miljoonalla eurolla. Haitat kohdistuvat yksilöille, perheisiin, työelämään ja yhteiskunnalle muun muassa terveydenhuollolle, joka jo nyt kärsii resurssipulasta.

Myös hallituksen päätöksen yhteensopivuutta Euroopan unionin lainsäädännön kanssa on hänen mukaansa kyseenalaistettu, koska se on rajattu valmistustavan mukaan vain käymisteitse valmistettuihin juomiin.

– Tämä saattaa johtaa tilanteeseen, jossa vähittäiskauppaan vapautuu aiottua enemmän alkoholijuomia.

Eloranta arvioi, että hallituksen politiikan kokonaisuus johtaa suurella todennäköisyydellä alkoholimonopolin kaatumiseen.

– Hallitushan on toteuttamassa myös olutveron alentamisen, tuottajien vähittäismyynnin laajentamisen, alkoholijuomien verkkokaupan ja kotiinkuljetuksen sallimisen sekä selkiyttämässä rajat ylittävää etämyyntiä. Kaikenikäisten suomalaisten terveyden ja hyvinvoinnin, mutta myös kansantalouden näkökulmasta olisi välttämätöntä tukea toisenlaista alkoholipolitiikkaa – sellaista, joka vähentää alkoholin käyttöä ja samalla sen haittoja.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU