Politiikka
13.1.2019 18:36 ・ Päivitetty: 13.1.2019 18:36
Sipilä: Hallitus kokoontuu seksuaalirikosepäilyjen vuoksi
Hallitus kokoontuu seksuaalirikosepäilyjen vuoksi alkavalla viikolla, kertoo pääministeri Juha Sipilä (kesk.) Twitter-tilillään. Sipilä tviittaa, että hallitus kokoontuu Oulun ja Helsingin ”epäinhimillisten ja tuomittavien tapahtumien vuoksi” neuvotteluun sekä tiistaina että perjantaina.
Oulun poliisi kertoi menneenä perjantaina, että on ottanut kiinni useita ulkomaalaistaustaisia miehiä, joita epäillään alle 15-vuotiaiden tyttöjen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Helsingissä taas poliisi otti lauantai-iltana kiinni kolme ulkomaalaistaustaista miestä, joita epäillään törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja törkeästä raiskauksesta.
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen kertoi sunnuntaina iltapäivällä kutsuvansa eduskuntaryhmät koolle keskustelemaan lapsiin kohdistuvien törkeiden seksuaalirikosten torjunnasta. Kaikkonen esittää kutsun suurimman eduskuntaryhmän puheenjohtajana.
Eduskuntaryhmien kokoontuminen on määrä pitää tiistaina.
– Jokaisen Suomeen tulevan on elettävä maamme lakien mukaan ja kunnioitettava toisen ihmisen koskemattomuutta. Muuta vaihtoehtoa ei ole, katsoo Kaikkonen tiedotteessaan.
Aiemmin sunnuntaina SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman esitti eduskuntaryhmien kokoontumista.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
13.1.2019 11:27
Lindtman vaatii eduskuntaryhmiä koolle – Tässä 6 kohdan lista välittöminä toimina seksuaalirikoksiin puuttumiseksi
Politiikka
13.1.2019 15:39
Hallituspuolueilta nopea reaktio Lindtmanin esitykseen, ryhmät koolle seksuaalirikosten torjumiseksi – puhemies Risikko harkitsee ajankohtaiskeskustelua
Politiikka
13.1.2019 08:51
Simon Elo: Hätäkokous järjestettävä – ”Tapaus on Suomessa poikkeuksellinen”
Politiikka
13.1.2019 06:34
Ihmisvihaajia arvostellut professori: ”Minut uhattiin hirttää, päälleni luvattiin sylkeä”
Politiikka
12.1.2019 19:31
Professorin sapekas viesti: ”He eivät piittaa tyttöjen tai rikosuhrien oikeuksista yhtään sen enempää kuin pakolaisten tai kidutettujen hädästä”