Politiikka
30.10.2019 14:12 ・ Päivitetty: 30.10.2019 14:12
Sisäministeriön kansliapäällikkö vaihtuu – Ilkka Salmi palaa Brysseliin
Sisäministeriön kansliapäällikkö Ilkka Salmi palaa takaisin EU-komissioon. Salmi on nimitetty johtajaksi, jonka vastuulla on varautuminen suuronnettomuuksiin ja niiden ehkäisy, kertoo EU-komissio.
Salmen toimipaikkana on EU:n pelastuspalveluiden ja humanitaarisen avun operaatioiden pääosasto. Osaston tehtävänä on auttaa pelastamaan ihmishenkiä, ehkäistä ja lievittää inhimillistä kärsimystä sekä turvata kriisien koettelemien väestöryhmien koskemattomuus ja ihmisarvo, komission verkkosivuilla kerrotaan.
Oikeustieteen kandidaatti, varatuomari Salmi ehti toimia sisäministeriön kansliapäällikkönä viime vuoden kesästä. Aiemmin hän työskenteli Euroopan komissiossa turvallisuusjohtajana, Euroopan unionin tiedustelu- ja tilannekeskuksen johtajana sekä suojelupoliisin päällikkönä.
Kansliapäällikkönä Salmi on johtanut sisäministeriötä ministeri Maria Ohisalon (vihr.) apuna.
STT–Anniina Luotonen
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.