Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

10.8.2020 17:05 ・ Päivitetty: 10.8.2020 17:06

Skopjen koneessa 24 matkustajalla on koronatartunta – ”Riskimaihin on matkustettua suositeltua laajemmin”

Pohjois-Makedonian Skopjesta Turkuun lauantaina palanneen lentokoneen matkustajista 24 on todettu koronavirustartunta.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Koneessa oli yhteensä 157 matkustajaa.

Tilanne kävi ilmi sosiaali- ja terveysministeriön tiedotustilaisuudessa, jossa kerrotaan parhaillaan koronavirustestauksista lentokentillä ja rajanylityspaikoilla sekä toimenpiteistä, joilla viruksen leviämistä torjutaan.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen terveysturvallisuusosaston johtajan Mika Salmisen mukaan riskimaihin on matkustettu suositeltua laajemmin. Tässä korostuu varsinkin Balkanin alue. Matkustusreittejä on ollut sekä suoria että Schengen-alueen kautta.

Vantaan sosiaali- ja terveystoimen apulaiskaupunginjohtaja Timo Aronkytö kertoi tiedotustilaisuudessa, että Helsinki-Vantaan lentoasemalla joitain satoja matkustajia on testattu ja joillakin todettu tartunta.

Aronkydön mukaan huomenna aamulla saapuu seuraava lentokone suuren koronariskin maasta Romaniasta. Koronatestaus lentokentällä tulee vielä olemaan vapaaehtoista.

 

Lisää aiheesta

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU