Politiikka
26.10.2018 15:09 ・ Päivitetty: 26.10.2018 15:09
Stubb kelpasi Ruotsissa, ei Suomessa
Ruotsin kristillisdemokraattinen puolue tukee Alexander Stubbia (kok.) Euroopan kansanpuolueen kärkiehdokkaaksi ja komission johtoon.
Puolue kertoo luottavansa hänen kykyynsä ohjata EU:ta ja komissiota oikeaan suuntaan.
Puolueella on Helsingin puoluekokouksessa viisi äänioikeutettua edustajaa, kun edustajia on yhteensä 734. Pienestä koostaan huolimatta merkittävää on se, että molemmat ruotsalaiset EPP-puolueet tukevat nyt Stubbia.
Maltillinen kokoomus on ollut tukemassa Stubbin ehdokkuutta alusta asti yhdessä Viron Isänmaa-puolueen kanssa.
Suomen kristillisdemokraatit sen sijaan on kertonut tukevansa saksalaista Manfred Weberiä.
EPP valitsee kärkiehdokkaansa Helsingissä 8. marraskuuta.
Kristillisdemokraattien puheenjohtja Sari Essayah puolusti KD:n päätöstä sanomalla, että Weber on kristillisdemokraatti.
Lisää aiheesta
– Kristillisdemokratia on ideologia, me tuemme kristillisdemokraattia, Essayah sanoi Demokraatille.
Kokoomuksen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Petteri Orpo totesi puolestaan aiemmin tällä viikolla Demokraatille, ettei Suomen kristillisdemokraattien toiminta herätä ”hirveän hyviä” ajatuksia.
– Me juuri puolsimme heidän jäsenyyttään EPP:ssä, niin eihän se mukavalta tunnu. He valitsevat nyt sitten oman arvopohjansa mukaisesti, näköjään, Orpo kommentoi.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
23.10.2018 13:27
Alexander Stubbin vaalikampanjalle ikäviä uutisia kotimaasta – Orpo: ”Eihän se mukavalta tunnu”