Politiikka
26.1.2018 07:26 ・ Päivitetty: 26.1.2018 07:27
Suomi haluaa luopua kellojen siirtelystä – alkaa ajaa kesäajasta luopumista EU-tasolla
Suomi alkaa ajaa luopumista EU:n yhteisestä kesäaikajärjestelystä. EU-ministerivaliokunnan mukaan Suomi selvittää ensin muiden jäsenmaiden sekä EU-parlamentin kannat asiaan. Lisäksi komissiota aiotaan pyytää kiirehtimään selvitystä kesäajasta ja sen vaikutuksista.
Ministerivaliokunta toteaa, että unionin yhtenäinen eteneminen on tärkeää.
Marraskuussa eduskunta keskusteli kansalaisaloitteesta, jossa vaadittiin kesäajasta luopumista. Yli 70 000 kannatusilmoitusta kerännyt aloite jouduttiin kuitenkin hylkäämään, sillä Suomi ei voi yksin irtautua kesäajasta kansallisella päätöksellä. Viisareiden siirrosta säädetään EU-direktiivissä, joka sitoo Suomea EU:n jäsenmaana.
Eduskunnan keskustelussa kuitenkin vallitsi laaja yksimielisyys, että kesäajasta tulisi luopua. Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta vaatii tuolloin mietinnössään hallitukselta toimia, ja liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) lupasi edistää asiaa EU-tasolla.
STT–HETA HASSINEN
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
8.1.2018 18:00
50 000 allekirjoitusta tulee nopeasti täyteen – ”muuttaminen olisi hankalaa”
28.10.2017 06:49
”Hyödyt on osoitettu olemattomiksi, haitat sen sijaan ovat ilmeiset” – sinisten mitta täynnä kellojen siirtelyyn
Politiikka
25.10.2017 13:40
Kumpula-Natri: ”Terveydelle vaarallista, taloudellisesti järjetöntä” – Kaikki suomalaismepit vaativat kellojen siirtelyn lopettamista
Politiikka
8.6.2017 05:26
Yli 70 000 halusi kesäajasta eroon – kansalaisaloite luovutetaan