Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

4.11.2020 15:07 ・ Päivitetty: 4.11.2020 15:10

”Tämä on Bidenin vaali tällä hetkellä” – Tutkijan mukaan Yhdysvaltain presidentinvaalin tulos voi olla selvillä jo huomenna

LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Ulkopoliittisen instituutin johtajan Mika Aaltolan mukaan näkemys Yhdysvaltain presidentinvaalien kulusta on muuttunut selvästi aamuyön tunneista. Tuolloin presidentti Donald Trump vaikutti olevan vielä kiinni toisessa kaudessa.

Ääntenlaskun edetessä demokraattien Joe Bidenin tilanne on selkeästi kohentunut.

– Tämä on Bidenin vaali tällä hetkellä, jos ei toisin todeta. Todistusaineisto alkaa olla sillä puolella. Jos ajattelee jäljellä olevien äänten lukumäärä ja jakaumaa, siihen tulokseen pääsee helposti. On oma riskinsä sanoa sitä varmaksi, Aaltola sanoo.

Laskennan edetessä Biden on noussut takamatkalta ohitse muun muassa Michiganissa ja johtaa vaa’ankieliosavaltioista myös Wisconsinia.

Biden on johdossa myös muun muassa Arizonassa ja Nevadassa, jossa on vielä laskematta Clark Countyn alue. Sama, jossa Hillary Clinton voitti vuonna 2016.

– Siellä on monessa osavaltiossa näitä samanlaisia alueita. Kun tiedetään postiäänten oletettu jakauma, voisi tehdä kokonaispäätelmän, että Biden on vahvoilla mitä pidemmälle laskenta etenee.

”Kukaan ei ole vielä voittajaa julistanut.”

Mikäli johto jo mainituissa osavaltiossa kestää, Biden ei välttämättä tarvitse vaadittavaan 270 valitsijamieheen lainkaan hitaasta ääntenlaskustaan tunnettua Pennsylvaniaa. Aaltola pitääkin mahdollisena, että vaali ratkeaa jo huomenna.

– En olisi siitä yllättynyt. Myös Bidenin voitto kokonaisäänisaalissa alkaa ennakoida sitä, että hän on myös vaa’ankieliosavaltiossa niskan päällä.

– Pennsylvaniaa ei välttämättä siihen tarvita, mutta onhan sekin mahdollinen. Hän voi saada suhteellisen selvästi yli 270 valitsijamiestä. Se edellyttää, että ne äänet sieltä myös löytyvät. Tulos voi olla selvä huomisen päivän kuluessa.

– Kanavat ovat nyt Yhdysvalloissa melko tarkkoina. Kukaan ei ole vielä voittajaa julistanut.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU