Ulkomaat
25.4.2020 06:19 ・ Päivitetty: 25.4.2020 06:19
Tämäkö käynnisti hirmuteot Kanadassa? – tyttöystävä pakeni metsään
Kanadan viime viikonlopun joukkoampumisesta epäilty pahoinpiteli tyttöystävänsä ennen iskua, Kanadan ratsupoliisi kertoo.
Tämä on poliisin mukaan voinut käynnistää joukkoampumiseen johtaneen tapahtumaketjun.
Epäillyn motiivi on yhä epäselvä, poliisi kertoi tiedotustilaisuudessa perjantaina. Aikaisemmin poliisi on kertonut, että uhrit valikoituivat todennäköisesti ainakin osin satunnaisesti.
Poliisi kertoo, että tyttöystävä oli paennut epäiltyä ja piiloutunut metsään. Myöhemmin hän ilmoitti poliisille, että häntä pahoinpidellyt oli pukeutunut univormuun ja ajoi valepoliisiautoa.
22 ihmistä menetti henkensä maan itärannikolla sijaitsevan Nova Scotian provinssin ampumisessa. Lisäksi poliisi ampui 51-vuotiaan epäillyn takaa-ajon päätteeksi.
Muutama päivä ampumisen jälkeen Kanadan pääministeri Justin Trudeau ilmoitti, että maa aikoo kiristää aselakejaan.
Nova Scotian ampuminen on ampuminen historian vakavin ampumistapaus.
Lisää aiheesta
Ennen Nova Scotian tragediaa Kanadan historian vakavin joukkoampuminen tapahtui 6. joulukuuta 1989 Montrealissa.
Silloin aseistanut mies ampui Montrealin teknillisen yliopiston 14 naisopiskelijaa ja sen jälkeen itsensä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
22.4.2020 05:04
Kanadan ampumistragedian uhriluku kasvoi – pääministeri Trudeau: Kanada aikoo kiristää aselakeja