Politiikka
19.5.2018 13:32 ・ Päivitetty: 19.5.2018 13:32
Tasa-arvoasioista vastaava ministeri asettuu tukemaan Jari Leppää: ”Asiallinen ja ystävällinen kollega, niin naisille kuin miehille”
Maa- ja metsätalousministeri Jari Lepän (kesk.) luonnonvara-asioista vastannut entinen erityisavustaja Satu-Marja Tenhiälä syyttää ministeriä Iltalehdessä sovinismista.
– Jos ministeri ei pidä koulutetuista naisista ja minä en pidä sovinistimiehistä, niin eihän se nyt ihan match made in heaven ole, Tenhiälä on kommentoinut potkujensa syitä.
Iltalehti on kertonut haastatelleensa juttua varten myös muita Jari Leppään työtehtävissä tutustuneita. He vahvistivat Lepän erityisavustajana työskennelleen Tenhilän määritelmää Lepästä. Heidän mukaansa Lepän puheita voidaan luonnehtia niin, että ne eivät aina ole sopivia tasa-arvon kannalta.
Leppä itse on kirjoittanut tiedotteessaan olleensa aina ollut tasa-arvon puolestapuhuja.
– En hyväksy asiatonta käytöstä johtamassani ministeriössä ketään työyhteisön jäsentä kohtaan, hän kirjoittaa.
Monet kansanedustajat ovat asettuneet sosiaalisessa mediassa puolustamaan Jari Leppää. He kertovat, ettei Lepän käytöksessä ole ollut moitittavaa.
Nyt myös muun muassa tasa-arvoasioista vastaava ministeri perhe- ja peruspalvelu Annika Saarikko (kesk.) asettuu tukemaan Leppää.
Lisää aiheesta
– Politiikassa näkee ja kokee kaikenlaista. Minun arvioni: @JariLeppa on toiset huomiova, fiksu, asiallinen ja ystävällinen kollega, niin naisille kuin miehille. #tasaarvo, hän kirjoittaa ministeriössä.
Politiikassa näkee ja kokee kaikenlaista. Minun arvioni: @JariLeppa on toiset huomiova, fiksu, asiallinen ja ystävällinen kollega, niin naisille kuin miehille. #tasaarvo
— Annika Saarikko (@AnnikaSaarikko) May 19, 2018
Myös sosiaali- ja terveysministeri Pirkko Mattila (sin.) antaa Lepästä hyvän todistuksen Facebookissa.
– Hohhoijjaa. Olen istunut eduskunnassa samassa valiokunnassa Lepän Jarin kanssa vuosia, enkä ikinä voisi sanoa häntä sovinistiksi. Voimia Jari, Mattila kirjoittaa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
19.5.2018 11:19
Ministeri Leppä: ”En hyväksy asiatonta käytöstä johtamassani ministeriössä ketään työyhteisön jäsentä kohtaan”
Politiikka
19.5.2018 09:12
”Höpö höpö” – Avustajan syyttämää Leppää puolustetaan nyt voimallisesti pääministerin esikunnasta asti
Politiikka
19.5.2018 07:21
Kansanedustaja puolustaa tiukasti syytettyä ministeriä: ”Maastamme kyllä vielä sovinisteja löytyy, mutta Jari Leppä ei ole yksi heistä”
Politiikka
19.5.2018 05:27
IL: Avustaja: Hän ei halunnut, että häntä haastetaan – ministeriltä pikavauhtia potkut