Työmarkkinat
31.8.2026 08:32 ・ Päivitetty: 31.8.2026 08:32
Teollisuusliitto: Valtio-omistajan on puututtava Kotkan akkumateriaalitehtaan työmaan vakaviin epäkohtiin
Teollisuusliitto vaatii valtio-omistajaa puuttumaan Kotkaan rakenteilla olevan akkumateriaalitehtaan työmaalla ilmenneisiin vakaviin epäkohtiin ja laajamittaiseen työperäiseen hyväksikäyttöön.
Teollisuusliitto kertoo, että sen saamien tietojen perusteella tilanne työmaalla on kärjistynyt nopeasti ja työntekijöiden oikeuksien puolustamista vaikeutetaan painostamalla ja uhkailemalla työntekijöitä. Yle uutisoi työmaan ongelmista tänään.
– Teollisuusliiton tietoon on tullut useita tapauksia, joissa kiinalaisten työntekijöiden työehdoissa ja kohtelussa on vakavia ongelmia. Kun näihin ongelmiin on yritetty puuttua, työntekijät ovat kohdanneet voimakasta uhkailua ja painostusta kiinalaisen toimijan toimesta, Teollisuusliiton puheenjohtaja Riku Aalto sanoo tiedotteessa.
Ylen uutisessa työmaan edustajat antavat ymmärtää, että kyse olisi yksittäisistä tapauksista. Aallon Teollisuusliiton saamat tiedot viittaavat siihen, että kyse on laajamittaisesta ja systemaattisesta työperäisestä hyväksikäytöstä.
– Tilanne Kotkan työmaalla on kriittinen työntekijöiden oikeuksien näkökulmasta, hän sanoo.
– Ainoa taho, joka voi nopeasti puuttua työmaan epäkohtiin on valtio-omistaja, jonka on reagoitava tilanteeseen välittömästi. Kiinalainen toimija on jo ryhtynyt vastatoimiin, joiden voidaan olettaa pahenevan asian tultua julkisuuteen.
Kotkan akkumateriaalitehdashankkeen tilaaja on Easpring Finland New Materials Oy, josta valtio omistaa Finnish Minerals Groupin (FMG) kautta noin 30 prosenttia. Omistajaohjauksesta vastaa Valtioneuvoston kanslia.
– Valtio-omistajan on vaadittava perusteellinen selvitys työmaan työehdoista, työntekijöiden kohtelusta ja kiinalaisten toimintatavoista. Samalla on varmistettava, että työntekijät voivat kertoa kokemuksistaan vapaasti ilman pelkoa työn menettämisestä, painostuksesta tai uhkailusta, Aalto vaatii.
Teollisuusliiton mukaan tilannetta on selvitetty Rakennusliiton kanssa. Liitot tekevät tiivistä yhteistyötä työehtojen korjaamiseksi.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
