Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

14.3.2020 10:47 ・ Päivitetty: 14.3.2020 11:05

THL: Suomessa on nyt 223 koronaan sairastunutta – Husin alueella kaikkia epäilyjä ei enää testata

Suomessa on todettu 55 uutta koronavirustartuntaa. Tämän lisäksi Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri (Hus) on kertonut tänään 12 koronatapauksesta, joten yhteensä uusia tapauksia on 67.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kaikkiaan tapauksia on Suomessa todettu 223, kun lasketaan mukaan Päijät-Hämeen hyvinvointiyhtymän eilen illalla raportoima yksi tartunta.

Perjantaina THL kertoi 51 tartunnasta ja torstaina 50 tartunnasta, eli ilmenneiden tartuntojen määrä ei ole kasvanut huomattavasti.

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin alueella oli todettu lauantaihin puoleenpäivään mennessä yhteensä 117 koronavirustartuntaa.

Lisää aiheesta

Kaikkia koronavirusepäilyjä ei enää testata Husin alueella vaan näytteenotossa keskitytään ryhmiin, joiden tartuntojen selvittäminen on kriittisintä.

Uutista päivitetty klo 13.05 ja tartuntamäärä korjattu otsikossa.

 

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU