Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

19.11.2024 07:33 ・ Päivitetty: 19.11.2024 07:33

Tilastokeskus: Maahanmuutto pitää yllä Suomen väestönkasvua

LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Maahanmuutto pitää edelleen yllä Suomen väestönkasvua, kertoo Tilastokeskus.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Suomen väkiluku on Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan kasvanut tammi-lokakuun aikana noin 31  700 ihmisellä. Väkiluku oli lokakuun lopussa noin 5  636  000.

MAAHANMUUTTOJA oli liki 41  500 enemmän kuin maastamuuttoja. Ennakkotilaston mukaan ulkomailta muutti Suomeen tammi-lokakuussa runsaat 53  700 ihmistä ja Suomesta muutti pois noin 12  300 ihmistä.

Maahanmuuttoja oli kuitenkin 9  000 vähemmän kuin edellisvuoden tammi-lokakuussa. Suomen kansalaisia maahanmuuttajista oli noin 5  700 ja maastamuuttajista runsaat 7  300 ihmistä.

Tammi-lokakuun aikana syntyi liki 36  700 lasta. Lapsia syntyi 203 enemmän kuin vastaavana aikana viime vuonna.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Huomasitko nämä?

Luetuimmat

Uusimmat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU