Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

26.1.2018 04:34 ・ Päivitetty: 26.1.2018 04:34

Trump halusi erottaa Venäjä-tutkinnan johtajan kesäkuussa mutta perääntyi

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump halusi erottaa Venäjä-tutkintaa johtavan erikoissyyttäjän Robert Muellerin viime kesäkuussa, kertoo New York Times. Lehti perustaa väitteensä neljään asiasta perillä olevaan lähteeseen.

Trump kuitenkin perääntyi aikeistaan, sillä Valkoisen talon neuvonantaja Donald F. McGahn ei suostunut ehdottomaan Muellerin erottamista oikeusministeriölle. McGahn sanoi eroavansa mieluummin itse.

Trump vaati Muellerin erottamista pian sen jälkeen, kun Mueller oli aloittanut Venäjä-tutkinnan johdossa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU