Talous
23.1.2019 08:35 ・ Päivitetty: 23.1.2019 08:35
Trump, May, Macron poissa… – Davosin talousfoorumissa kävi kato – Soini paikalla
Ulkoministeri Timo Soini (sin.) osallistuu tänään Sveitsin Davosissa järjestettävään Maailman talousfoorumin kokoukseen.
Soini keskustelee muun muassa Venäjän ja Syyrian tilanteista sekä osallistuu tilaisuuksiin rauhanvälityksestä, Afrikasta ja transatlanttisista suhteista.
Euroopan tulevaisuutta käsitellään erikseen paneelissa, jossa pohditaan Euroopan unionin tulevan vaalikauden haasteita.
Maailman talousfoorumi kokoaa vuosittain Davosiin ison joukon merkittäviä päättäjiä, mutta tänä vuonna moni valtiojohtaja on päättänyt jättää tilaisuuden väliin kotimaan ongelmien takia.
Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump on perunut delegaationsa osallistumisen liittovaltion pitkittyneen sulun ja Meksikon muurikiistan takia.
Myös Britannian pääministeri Theresa May ja Ranskan presidentti Emmanuel Macron jättävät talousfoorumin väliin. Mayllä on kädet täynnä muuta puuhaa brexit-umpisolmun takia, ja Macronilla riittää töitä keltaliivien protesteihin vastaamisessa.
Davosin kokoontumista varjostaa maailmantalouden kasvava epävarmuus, jota Yhdysvaltojen ja Kiinan välinen kauppasota sekä Britannian brexit-kriisi osaltaan ruokkivat.
Lisää aiheesta
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
18.1.2019 06:39
Trump perui Yhdysvaltain delegaation Davosin matkan