Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

4.11.2020 07:48 ・ Päivitetty: 4.11.2020 07:59

Trump puhui – uhkaus välittömästi ilmoille

LEHTIKUVA / AFP / MANDEL NGAN

Yhdysvalloissa presidentti Donald Trump sanoo jo omasta mielestään voittaneensa vaalit. Valkoisessa talossa puhuneen republikaanipresidentin väite voitosta on kuitenkin virheellinen, sillä merkittävä määrä ääniä on edelleen laskematta ja tuloksen selviämisessä voi kestää jopa useita päiviä.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Trump sanoi puheessaan myös aikovansa pyytää korkeinta oikeutta lopettamaan ääntenlaskennan. Hänen mukaansa vaaleissa olisi tapahtunut vilppiä, mutta hän ei esittänyt väitteilleen mitään perusteita.

Trump ilmeisesti tarkoitti postiäänten laskemisen keskeyttämistä. Tähän hän viittasi jo aiemmin Twitterissä syyttäessään ”heitä” eli ilmeisesti demokraatteja ”vaalien varastamisesta”.

– Emme ikinä anna heidän tehdä sitä. Ääniä ei voi antaa sen jälkeen kun äänestyspaikat ovat sulkeutuneet! hän kirjoitti.

Twitter merkitsi tviitin sisällön kiistanalaiseksi ja varoitti, että se saattaa sisältää harhaanjohtavaa tietoa vaaleista. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun Twitter varoittaa Trumpin tviittien oikeellisuudesta.

Trump myös julisti Twitterissä ”suurta voittoa”.

Puheessaan Trump myös luetteli voittojaan eri osavaltioissa. Trump sai erityiset suosionosoitukset yleisöltä sanoessaan, että hän on voittamassa Pennsylvanian. Tosiasiassa osavaltion voittajaa on liian aikaista ennustaa.

Uutista täydennetty klo 9.59.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU