Työmarkkinat
29.12.2021 12:57 ・ Päivitetty: 29.12.2021 12:57
”Uhkaava työtaistelu voidaan vielä välttää” – Paperiliitolta esitys UPM:lle uudeksi työehtosopimukseksi
Paperiliitto on antanut tänään metsäyhtiö UPM:lle esityksen uudeksi työehtosopimukseksi. Liitto odottaa nyt UPM:n vastausta.
– Uhkaava työtaistelu voidaan vielä välttää, mikäli UPM hyväksyy esityksen, joka vastaa sisällöltään kaikkien muiden alan yritysten jo hyväksymiä työehtosopimuksia, Paperiliitto toteaa tiedotteessa.
Nämä uudet työehtosopimukset on sovittu noin 75 prosentille paperiteollisuudessa työskentelevistä jäsenistä ja 30 yrityksen kanssa.
Paperiliitto on useaan kertaan ilmoittanut, että se voi sopia UPM:n kanssa tiettyjen töiden rajaamisesta lakon ulkopuolelle. Ehtona on, että UPM hyväksyy päättymässä olevan työehtosopimuksen jälkivaikutuksen, ja että työskentely voi tapahtua päättyvän työehtosopimuksen ehdoilla, kuten aiemminkin on menetelty.
– Tästä vaihtoehdosta UPM on johdonmukaisesti kieltäytynyt ja ilmoittanut, että tehtailla noudatetaan 1.1.2022 lukien UPM:n yksipuolisesti määrittämiä työehtoja. Tämän seurauksena työn tekeminen tehtailla loppuu kokonaan 1.1.2022.
Paperiliitto paheksuu myös UPM:n pyrkimystä murtaa laillinen työtaistelu.
– UPM on tarjonnut taloudellisia etuuksia työntekijöille, jotka jatkaisivat työskentelyä tehtailla laillisen työtaistelun aikana. Menettely on kansainvälisen ammatillista järjestäytymisvapautta koskevan oikeuden ja kotimaisen oikeuskäytännön vastaista.
Lisää aiheesta
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Työmarkkinat
22.12.2021 14:45
Valtakunnansovittelijan mukaan osapuolten näkemykset liian kaukana – lakko UPM:llä alkamassa reilun viikon päästä
Työmarkkinat
17.12.2021 10:57
Paperiliitto, Sähköliitto ja Pro aikovat aloittaa lakon UPM:n tehtailla – ”Emme voi jättää toimihenkilöitä tyhjän päälle ja UPM:n johdon armeliaisuuden varaan”
Työmarkkinat
14.12.2021 17:34
Paperiliiton Vanhala ihmeissään UPM:n Pesosen lausunnoista: ”Tuo on erittäin voimakasta pelolla johtamista”