Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

6.3.2022 12:43 ・ Päivitetty: 6.3.2022 12:43

Ukrainan tiedustelupalvelu: Venäjä on kärsinyt yli 11 000 sotilaan tappiot

LEHTIKUVA / AFP / ANATOLII STEPANOV
Ukrainalaisia sotilaita Luhanskissa 5.maaliskuuta 2022.

Ukrainan tiedustelupalvelu kertoi tänään viestipalvelu Twitterissä Venäjän kärsineen yli 11  000 sotilaan tappiot sen hyökättyä Ukrainaan. Asiasta uutisoi ainakin brittilehti Guardian.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Ukrainan asevoimien raportin mukaan 285 venäläistä panssarivaunua, 985 panssaroitua taisteluajoneuvoa sekä 109 tykistöjärjestelmää, 44 lentokonetta ja 48 helikopteria on tuhottu hyökkäyksen alkamisen jälkeen.

Raportin mukaan lauantaina runsaat 650 haavoittunutta venäläissotilasta kuljetettiin sairaalaan Luhanskin alueelle, suurin osa heistä vakavasti haavoittuneina.

Venäjän armeija ei tiettävästi ole toistaiseksi kommentoinut Ukrainan tänään ilmoittamia lukuja.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU