Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

12.2.2021 12:05 ・ Päivitetty: 12.2.2021 12:05

Unkari aloittaa rokotukset venäläisellä Sputnik-rokotteella

LEHTIKUVA / AFP Atta Kenare

Unkari aloittaa tänään ensimmäisenä EU-maana rokottamisen venäläisellä Sputnik V -koronarokotteella. Maan korkein terveysviranomainen kertoi, että pistokset venäläisrokotteella aloitetaan tänään tietyillä rokoteasemilla.

Unkarin hallitus ilmoitti viime sunnuntaina maan terveysviranomaisten antaneen hyväksyntänsä venäläisrokotteelle. Kaiken kaikkiaan Unkari on tilannut kaksi miljoonaa annosta Sputnik V:tä, ja niiden on määrä saapua maahan kolmen kuukauden aikana.

Unkari on myös ensimmäinen EU-maa, joka on päässyt sopimukseen kiinalaisen lääkeyrityksen Sinopharmin kanssa. Kiinalaista koronarokotetta on määrä toimittaa Unkariin viisi miljoonaa annosta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU