Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Talous

25.1.2019 17:00 ・ Päivitetty: 25.1.2019 17:00

Uudet Nokia-puhelimet pääsevät laajempaan myyntiin Pohjois-Amerikassa

HMD Globalin valmistamat Nokia-puhelimet pääsevät entistä laajempaan jakeluun Pohjois-Amerikassa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

HMD Globalin mukaan Nokia-puhelimet tulevat kolmen operaattorin tarjontaan. Joukossa ovat Yhdysvaltojen suurimpiin kuuluva operaattori Verizon ja kanadalainen Rogers Communications. Kolmas on Cricket Wireless, joka on suuroperaattori AT&T:n omistuksessa.

Uudet Nokia-puhelimet ovat olleet myytävänä Yhdysvalloissa jo aiemmin. Pääsy operaattorien valikoimaan on kuitenkin merkittävä edistysaskel, sillä suurin osa matkapuhelimista myydään Pohjois-Amerikassa operaattorien kytkykaupan kautta.

– Operaattoreiden asema jakelukentässä Pohjois-Amerikassa on vahva, ja Nokia-puhelinten ilmestyminen johtavien operaattorien hyllyihin kasvattaa jakelupeittoamme ja näkyvyyttämme Pohjois-Amerikassa erittäin merkittävästi, sanoi HMD Globalin varatoimitusjohtaja Pekka Rantala tiedotteessa.

Matkapuhelinvalmistuksestaan luopunut Nokia on lisensoinut tavaramerkkinsä HMD Globalille, joka valmistaa Android-puhelimia.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU