Ulkomaat
27.8.2017 05:36 ・ Päivitetty: 27.8.2017 05:36
Väkivalta ajanut 3,8 miljoonaa ihmistä pois kodeistaan Kongon demokraattisessa tasavallassa
Kongon demokraattisessa tasavallassa 3,8 miljoonaa ihmistä on joutunut lähtemään kodeistaan väkivaltaisten levottomuuksien takia.
Paenneiden määrä on lähes kaksinkertaistunut viimeisen kuuden kuukauden aikana, kertoo YK.
Suurin osa paenneista on lähtenyt levottomasta Kasain maakunnasta, jossa väkivaltaisuuksissa on kuollut yli 3 000 ihmistä.
Väkivaltaisuudet alkoivat, kun presidentti Joseph Kabilan hallintoa vastustava heimojohtaja Kamwina Nsapu kuoli.
Alueella on muun muassa raiskattu ja kidutettu ihmisiä sekä tehty muita ihmisoikeusloukkauksia kuten käytetty lapsisotilaita.
YK:n virkamiehen mukaan Kongoon tarvitaan välittömästi apua, etenkin lapsille.
Samaan aikaan Kongon demokraattiseen tasavaltaan on tullut noin 500 000 pakolaista Burundista, Ruandasta, Etelä-Sudanista ja Keski-Afrikan tasavallasta.
Lisää aiheesta
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
13.7.2017 06:08
YK: Kongossa uskotaan löytyneen lähes 40 uutta joukkohautaa