Politiikka
16.1.2019 10:18 ・ Päivitetty: 16.1.2019 10:22
Vanhempi rikoskonstaapeli: ”Lapset eivät ole turvassa seksuaalirikoksilta, vaikka jokainen maahanmuuttaja häädettäisiin pois Suomesta”
Vanhempi rikoskonstaapeli Linnea West muistuttaa, etteivät lapsiin kohdistuvat rikokset ja etenkin seksuaalirikokset ole uusi ilmiö. Verkko sen sijaan on tuonut tämän tyyppiselle rikollisuudelle lisää mahdollisuuksia.
”Lapset eivät ole turvassa seksuaalirikoksilta, vaikka jokainen maahanmuuttaja häädettäisiin pois Suomesta. Ulkomaalaisten korostaminen antaa myös väärän kuvan siitä, että netissä joku ryhmä olisi luotettavampi kun toinen. Aina on oltava kriittinen”, West kirjoittaa kolumnissaan Demokraatissa.
Westin mukaan lapsi ei aina ole turvassa seksuaalirikoksilta tutussakaan seurassa ja hyväksikäyttäjä voi löytyä myös perheen lähipiiristä.
”Viimeaikainen keskustelu on keskittynyt lähinnä siihen, miten ulkomaalaisten täällä oloa tulee kiristää. Niillä toimilla ei lapsia hyväksikäytöltä pelasteta. Hyvä, että tähän tärkeään aiheeseen on kuitenkin herätty ja kaikki tuntuvat olevan yhtä mieltä siitä, että jotain ongelmalle pitää tehdä.”
West sanoo, että tällä hetkellä poliisilla ei ole riittävästi voimavaroja seurata netissä tapahtuvaa liikehdintää siinä määrin kuin pitäisi. Hänen mukaansa todennäköisesti vain murto-osa tapahtumista tulee poliisin tietoon.
”Totuus on vaan se, että tällä hetkelläkin poliisi on tiukoilla esitutkinnassa olevien juttumäärien suhteen. Jos kaikki netissä tapahtuvat jutut tulisivat poliisin tietoon, ei niiden tutkintaa olisi mahdollista hoitaa olemassa olevilla resursseilla.”
Lue lisää: Keskustelun ytimeen lapset ja heihin kohdistuva hyväksikäyttö
Lisää aiheesta
Westin mukaan poliisi on ainoa viranomainen, joka näissä tapauksissa on esitutkinnan suorittava taho eikä sitä voida muulla resurssilla korvata.
”Lapsiin kohdistuvia seksuaalirikoksia ei selvitetä tai ennaltaehkäistä Maahanmuuttovirastossa vaan poliisissa. Resursseja tuleekin suunnata tämän asian korjaamiseksi siis oikeaan paikkaan.”
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
15.1.2019 18:00
Ville Rannan piirroksissa kuvataan raiskauskulttuuria ja tehdään Jussi Halla-ahosta Saatana – Pilapiirtäjä palautteesta: ”Ei tunnu missään”
Politiikka
15.1.2019 14:43
Seksuaalirikokset kuohuttavat eduskuntaa myöten – Li Andersson: Tässä on päivän paras uutinen
Politiikka
15.1.2019 08:17
Sanna Marin: ”Kannatan kovia tuomioita vakaviin väkivalta- ja seksuaalirikoksiin syyllistyneille ja heidän poistamistaan maasta aina, kun se on mahdollista”
Politiikka
14.1.2019 08:23
Kansanedustaja: ”En tiedä yhtään kulttuuria, jossa tuntemattomien alaikäisten tyttöjen raiskaamista pidettäisiin hyväksyttävänä”