Politiikka
7.8.2018 11:49 ・ Päivitetty: 7.8.2018 11:49
Väyryseltä ei lopu usko liikkeeseensä: ”Voimme saada kaksi paikkaa”
Kansanedustaja, oman poliittisen liikkeensä perustanut Paavo Väyrynen painottaa, että Seitsemän tähden liike osallistuu Euroopan parlamentin vaaleihin ensi keväänä.
– Uskon, että voimme saada sinne kaksi paikkaa. Olemme ainoa edistyksellinen voima, joka pyrkii palauttamaan valtaa jäsenvaltioille ja toteuttamaan hallittua maahanmuuttopolitiikkaa, hän kirjoittaa toiveikkaasti uusimmassa blogissaan.
Väyrynen pitää varmana, että Suomen tähti-liike löytää Euroopasta samanmielisiä yhteistyökumppaneita.
– Uskon, että Euroopan parlamenttiin on muodostettavissa uusi keskusta-vasemmistolainen ryhmä, johon sekä Italian että Suomen tähtiliikkeet voivat kuulua. Saksasta saattaa löytyä uusiakin yhteistyökumppaneita, konkaripoliitikko pohtii blogissaan.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
1.8.2018 06:55
Väyrysen ympärillä kuohuu taas: ”Pyritään keinoja kaihtamatta vaikeuttamaan uuden puolueen perustamista”
Politiikka
27.7.2018 09:40
Väyrynen kerää taas kannattajakortteja uuden puolueen perustamiseksi
Politiikka
28.6.2018 12:55
Väyrynen perusti Seitsemän tähden liikkeen – ei pyri vaaliliittoihin, muista puolueista voidaan ottaa ehdolle