Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

13.9.2024 05:10 ・ Päivitetty: 13.9.2024 08:23

Venezuela kutsui Espanjan suurlähettilään puhutteluun

AFP / LEHTIKUVA / GABRIELA ORAA
Espanjaan paenneen oppositiojohtajan Edmundo Gonzalez Urrutian uskotaan todellisuudessa voittaneen Venezuelan presidentinvaalit.

Venezuela on kutsunut oman Espanjan-suurlähettiläänsä neuvotteluun sekä maan pääkaupunkiin Caracasiin akkreditoidun Espanjan suurlähettilään puhutteluun, kertoi Venezuelan ulkoministeri Yvan Gil torstaina.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Jännitteet maiden välillä ovat kasvaneet sen jälkeen, kun Espanja myönsi turvapaikan Venezuelasta paenneelle oppositiojohtaja Edmundo Gonzalez Urrutialle.

Gonzalez Urrutia ja Espanjan pääministeri Pedro Sanchez tapasivat torstaina vain tunteja sen jälkeen, kun Venezuelan parlamentin johtaja oli vaatinut yhteyksien katkaisemista Espanjaan.

Vaatimus esitettiin sen jälkeen, kun Espanjan parlamentti hyväksyi aloitteen, jossa vaaditaan Sanchezin hallitusta tunnustamaan Gonzalez Urrutia Venezuelan presidentinvaalien oikeaksi voittajaksi. Aloite ei ole sitova.

Venezuela on ollut poliittisessa kriisissä sen jälkeen, kun maata itsevaltaisesti johtava presidentti Nicolas Maduro julistautui presidentinvaalien voittajaksi. Ennen pakoaan Espanjaan Gonzalez Urrutia oli piileskellyt vaaleista lähtien. Viime viikon maanantaina hänestä annettiin pidätysmääräys.

Opposition mukaan presidentinvaalit olivat vilpilliset, ja Gonzalez Urrutia oli niiden todellinen voittaja. Vaalitulos on kyseenalaistettu laajalti niin kotimaassa kuin kansainvälisesti.

Yhdysvallat on tunnustanut Gonzalez Urrutian vaalien voittajaksi ja ilmoitti torstaina uusista pakotteista vastauksena epäiltyyn vaalivilppiin. Ainakin EU sekä useat Latinalaisen Amerikan maat ovat kieltäytyneet tunnustamasta Maduroa vaalien voittajaksi ilman, että venezuelalaisviranomaiset julkistavat äänestystiedot, jotka todistavat Maduron voittaneen.

Venezuelaa vuodesta 2013 lähtien johtanutta Maduroa syytettiin vaalivilpistä jo vuoden 2017 vaalien jälkeen.

Uutista täydennetty klo 11.23.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU