Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

29.9.2026 07:49 ・ Päivitetty: 29.9.2026 07:52

Verkkouutiset: Kokoomukselta uusia miljardileikkauksia julkistalouteen ja soteen

Kokoomus handout
Puheenjohtaja Petteri Orpo (oikealla) kokoomuksen eduskuntaryhmän kesäkokouksessa elokuussa 2026.

Pääministeripuolue kokoomus on laatinut seuraavalle vaalikaudelle jättileikkauksia sisältävän talousohjelman, kertoo Verkkouutiset.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Sivuston tietojen mukaan keskiviikkona esiteltävässä talousohjelmassa puolue aikoo esitellä julkiseen talouteen yhdeksän miljardin euron leikkauslistan. Sen sijaan veronkorotuksia ei listalla ole.

Puolueen suunnitelmissa leikkauksia tehtäisiin muun muassa sotemenoihin, eläkkeisiin, etuuksiin sekä maatalous- ja yritystukiin.

VERKKOUUTISTEN mukaan ohjelmaluonnoksessa ehdotetaan valtion virastojen yhdistämistä ja hyvin laajaa julkisen sektorin saneerausta.

Siinä yksi iso asia on nykyisten hyvinvointialueiden ja kuntien huomattava vähentäminen.

Puoluetta lähellä oleva ajatuspaja Toivo julkaisi maanantaina uuden kyselynsä, jonka mukaan 79 prosenttia kokoomuksen äänestäjistä kannattaa kuntaliitoksia ja hyvinvointialueiden määrän karsimista.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU