Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

28.8.2024 06:18 ・ Päivitetty: 28.8.2024 06:18

Vuoden 2021 Capitol-mellakoiden nopein talonvaltaaja sai vankeutta Yhdysvalloissa

iStock

Yhdysvalloissa 46-vuotias kentuckylaismies tuomittiin tiistaina runsaan neljän vuoden vankeusrangaistukseen kongressirakennuksen vuoden 2021 valtaukseen liittyvissä syytteissä. Lisäksi mies sai 2 000 dollarin sakot.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kun valtaus alkoi Washingtonissa 6. tammikuuta 2021, mellakkaväen kärkijoukossa kulkenut mies ehti tunkeutua ensimmäisenä sisälle kongressirakennukseen. Syyttäjien mukaan hän näytti toiminnallaan esimerkkiä muille.

Capitolin hyökkäyksen aikana kuoli ainakin viisi ihmistä ja 140 poliisia loukkaantui. Presidentinvaalit hävinneen Donald Trumpin kannattajat hyökkäsivät kongressirakennukseen aikeenaan estää Joe Bidenin vaalivoiton vahvistaminen.

Lähes 1  500 ihmistä on asetettu sittemmin syytteeseen kongressitalon valtauksen takia.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU