Ulkomaat
24.5.2018 04:44 ・ Päivitetty: 24.5.2018 04:47
Yhdysvallat kaavailee jälleen uusia tuontitulleja – Trumpin hallinto selvittää, voiko se tullata ajoneuvoja vedoten kansalliseen turvallisuuteen
Yhdysvaltain kauppaministeriö on aloittanut selvityksen, jonka myötä Donald Trumpin hallinto voisi asettaa ajoneuvojen tuontitulleja kansallisen turvallisuuden takia.
Kauppaministeri Wilbur Ross kertoo aloittaneensa tutkinnan, jossa selvitetään, millä laillisilla perusteilla Yhdysvallat voi asettaa autoille tuontitulleja, jos maa katsoo tuonnin uhkaavan turvallisuutta.
– On todisteita, jotka viittaavat siihen, että tuonti ulkomailta on rapauttanut autoalan tuotantoamme, Ross sanoo.
– Kauppaministeriömme tekee reilun ja läpinäkyvän selvityksen siitä, heikentääkö tuonti kotimaista talouttamme ja turvallisuuttamme, hän jatkaa.
Kauppaministeriön mukaan työllisyys autoteollisuudessa Yhdysvalloissa on laskenut 22 prosentilla vuodesta 1990 vuoteen 2017. Ross päätti selvityksen aloittamisesta keskusteltuaan asiasta Trumpin kanssa.
Trump sanoi aiemmin Valkoisen talon tiedotteessa, että hän on ohjeistanut Rossia harkitsemaan tutkinnan aloittamista.
Valkoisen talon tiedote tuli pian sen jälkeen, kun muun muassa Bloomberg uutisoi lähdetietojensa pohjalta, että Trumpin hallinto harkitsee uusia tuontitulleja autoille.
Lisää aiheesta
Wall Street Journal kertoi puolestaan, että Trump harkitsee ajoneuvoille 25 prosentin tuontitulleja. Trump on säännöllisesti kritisoinut Kiina korkeista tullimaksuista ulkomaisille autoille.
Viimeisimmissä neuvotteluissa Kiinan presidentin Xi Jinping tarjoutui leikkaamaan tullimaksut 15 prosenttiin.
Trump on jo aiemmin ilmoittanut terästä ja alumiinia koskevien tullimaksujen korotuksista. Korotukset ovat aiheuttaneet huolta kauppasodasta. Trump on perustellut myös uusia alumiini- ja terästulleja turvallisuussyillä.
Aiemmin muun muassa Bloomberg uutisoi lähdetietojensa pohjalta, että Trumpin hallinto harkitsee uusia tuontitulleja autoille.
Juttua on päivitetty klo 7:47.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
23.5.2018 04:27
Pohjois-Koreassa valmistaudutaan ydinkoealueen purkamiseen – Trump: Huippukokous Kim Jong-unin kanssa saattaa lykkääntyä
Internationellt
22.5.2018 06:30
Klimatet kan bli mer avgörande än krig för flyktingströmmar
Ulkomaat
22.5.2018 04:12
Yhdysvaltain oikeusministeriö laajentaa Trumpin vaalikampanjatutkintaa
Politiikka
21.5.2018 07:52
Yhdysvaltain uusi Suomen-suurlähettiläs katsoi ”herra” Iivo Niskasen kultahiihdon – tajusi heti yhden asian