Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

14.10.2019 19:21 ・ Päivitetty: 14.10.2019 19:21

YK: Jo 160 000 jättänyt kotinsa Turkin sotilasoperaation vuoksi

YK:n pääsihteeri Antonio Guterres.

Turkin sotilasoperaatio Pohjois-Syyriassa on pakottanut ainakin 160 000 siviiliä jättämään kotinsa, sanoo YK:n pääsihteeri Antonio Guterres.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

YK vaatii kannanotossaan tilanteen välitöntä rauhoittamista. YK on myös huolissaan, että Turkin operaatio voi aiheuttaa äärijärjestö Isisin jäsenten pakenemisen.

YK vaati lisäksi, että YK:lle ja sen kumppanijärjestöille taataan turvallinen pääsy auttamaan siviilejä.

Turkki käynnisti viime viikolla sotilasoperaation Pohjois-Syyriassa kurdienemmistöisillä alueilla.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU