Politiikka
5.8.2016 08:07 ・ Päivitetty: 5.8.2016 08:07
3 500 nimeä kasassa kahdessa päivässä – järjestäytynyt rasismi rikoslakiin -kampanja vetää
Huominen ilman pelkoa – järjestäytynyt rasismi rikoslakiin -kampanja on saanut tuekseen lähes kaikki poliittiset nuoriso- ja opiskelijajärjestöt niin hallitus- kuin oppositiopuolueista.
Kampanjan vetoomus rikkoi 3 500 allekirjoittajan rajan varhain perjantaiaamuna. Vetoomus luovutetaan eduskunnalle lokakuussa.
– Poliittisilla nuorisojärjestöillä on avainrooli, että kansanedustajia saadaan lakialoitteen taakse, kampanjan perustajat Jaakko Mustakallio ja Saara Ilvessalo Vihreät nuoret ja opiskelijat -järjestöstä korostavat.
Järjestöt kannustavat jäseniään allekirjoittamaan vetoomuksen ja välittämään tietoa oman puolueensa kansanedustajille.
Poliittiset nuoriso- ja opiskelijajärjestöt haluavat antaa viestin, että tietty ihmisryhmä ei voi käyttää omia kansalaisvapauksiaan toisten kansalaisvapauksien rajoittamiseen.
– Tukemalla kampanjaa edistämme ihmisoikeuksien toteutumista Suomessa. Lainsäädäntö pitää saada vastaamaan Suomen solmimia kansainvälisiä sitoumuksia.
Kampanjassa ovat mukana muun muassa Demarinuoret ja Sosialidemokraattiset opiskelijat.
Lisää aiheesta
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
29.7.2016 18:55
Vihasivusto MV on suljettu — ”päätoimittaja” sanoo, ettei asia jää tähän
Politiikka
26.7.2016 15:25
Keskustan Kaikkonen: ”Parempi olisi, jos rasistisia aivopieruja ei ilmoille pääsisi”
Politiikka
20.7.2016 14:08
SDP:n Tuppurainen lataa kovan kysymyksen: ”Onko rasismi jo hallituspuolueessa tehtävää politiikkaa?”
Politiikka
19.7.2016 14:10
Demarinuorten Peltonen: Miten kauan Soini katsoo puolueensa rasismia?
Kotimaa
12.7.2016 11:31
Tapaus Musta Barbaari – ”Poliisilla nollatoleranssi rasismiin”
Kotimaa
6.7.2016 12:54
”Viestit eivät täytä rikoksen merkkejä” — KRP ei aloita tutkintaa Odinien kirjoittelusta