Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Talous

3.10.2023 17:35 ・ Päivitetty: 3.10.2023 17:35

93 työpaikkaa uhattuna Fazerilla Suomessa – tästä on kyse

LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Fazer harkitsee kaurajuomatuotteidensa valmistuksen siirtämistä Kouvolan Korialta Ruotsin Tingsrydin tehtaalleen.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Tingsrydin tehdas keskittyisi tulevaisuudessa kaurajuomien ja Korian tehdas kasvipohjaisten gurttien valmistamiseen.

Tästä johtuen Fazer käynnistää muutosneuvottelut, jotka saattavat johtaa 93 vakituisen työsuhteen päättymiseen Suomessa.

Yhtiön mukaan kasvipohjaisten juomien kulutuksen hidastunut kasvu ja lisääntynyt tuotantokapasiteetti Euroopassa ovat tehneet markkinasta aiempaa kilpaillumman.

Fazer ennakoi, että kasvun hidastumisesta huolimatta kasvipohjaisten tuotteiden kulutus kasvaa tulevina vuosina. Fazerin kaurapohjaiset gurtit ovat yhtiön mukaan vakiinnuttaneet paikkansa markkinoilla ja ottaneet Suomessa noin 20 prosentin markkinaosuuden.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU