Talous
3.10.2023 17:35 ・ Päivitetty: 3.10.2023 17:35
93 työpaikkaa uhattuna Fazerilla Suomessa – tästä on kyse
Fazer harkitsee kaurajuomatuotteidensa valmistuksen siirtämistä Kouvolan Korialta Ruotsin Tingsrydin tehtaalleen.
Tingsrydin tehdas keskittyisi tulevaisuudessa kaurajuomien ja Korian tehdas kasvipohjaisten gurttien valmistamiseen.
Tästä johtuen Fazer käynnistää muutosneuvottelut, jotka saattavat johtaa 93 vakituisen työsuhteen päättymiseen Suomessa.
Yhtiön mukaan kasvipohjaisten juomien kulutuksen hidastunut kasvu ja lisääntynyt tuotantokapasiteetti Euroopassa ovat tehneet markkinasta aiempaa kilpaillumman.
Fazer ennakoi, että kasvun hidastumisesta huolimatta kasvipohjaisten tuotteiden kulutus kasvaa tulevina vuosina. Fazerin kaurapohjaiset gurtit ovat yhtiön mukaan vakiinnuttaneet paikkansa markkinoilla ja ottaneet Suomessa noin 20 prosentin markkinaosuuden.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.