Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Talous

4.9.2017 08:42 ・ Päivitetty: 4.9.2017 08:42

Aktian pääekonomisti: On valmistauduttava siihen, että nousukaudesta ei tule pitkäaikaista

Suomen talous kasvaa tänä vuonna 2,8 prosenttia, arvioi Aktia Pankki taloudellisessa katsauksessaan. Ensi vuonna kasvu jatkuu pankin ennusteen mukaan 2 prosentin vauhdilla.

Aktian pääekonomisti Heidi Schauman sanoo, että Suomen on valmistauduttava siihen, että nousukaudesta ei tule pitkäaikaista. Maailmantaloudessa on viitteitä siitä, että suhdannehuippu alkaa vähitellen olla ohi.

– Poliittisesti olisi tärkeä käyttää hyväkseen hyvää suhdannetilannetta tarvittavien rakennemuutosten läpiviemiseksi ja samalla huolehtia julkisen talouden terveydestä, Schauman sanoo Aktian tiedotteessa.

Pankki ei kuitenkaan ennusta vielä seuraavaa laskusuhdannetta. Maailmantalouden pankki arvioi kasvavan 3,5 prosenttia sekä tänä että ensi vuonna.

Yleisellä tasolla Aktia kuvailee näkymiä valoisiksi ja kasvua aiempaa tasaisemmaksi. Schauman sanoo, että Suomen kasvu on nyt kestävämpää kuin kertaakaan aiemmin finanssikriisin jälkeen.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU