Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

1.4.2022 05:29 ・ Päivitetty: 1.4.2022 05:29

Älä usko tänään kaikkea – perinne tunnetaan eri puolilla maailmaa

LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Tänään vietetään aprillipäivää. Perinteistä päivää vietetään aina huhtikuun ensimmäisenä päivänä, jolloin on luvallista narrata kanssaihmisiä leikkimielisesti.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Tänään kannattaa myös olla erityisen mediakriittinen, sillä joillakin medioilla on tapana höynäyttää yleisöään aprillipiloilla.

Aprillipilojen kanssa on syytä olla huomaavainen. Esimerkiksi lapsettomien yhdistys Simpukka on pyytänyt sosiaalisessa mediassa, että ihmiset eivät aprillaisi raskausuutisilla, sillä vitsailu voi nostaa ahdistavia tunteita pintaan lasta toivovissa tai lapsensa menettäneissä.

Aprilliperinne tunnetaan eri puolilla maailmaa, ja aprillihuijausten juuret juontavat ainakin keskiajalle.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU