Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Työmarkkinat

11.5.2026 18:16 ・ Päivitetty: 11.5.2026 18:16

Ammattikorkeakoulujen lakkosumaan sovintoesitys

LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Kevään lakkoaalto alkoi Metropolia-ammattikorkeakoulusta huhtikuussa.

Riita ammattikorkeakoulujen työehtosopimuksesta saattoi nytkähtää kohti sovintoa: valtakunnansovittelija on antanut kiistaan ratkaisuehdotuksensa.

Demokraatti

Demokraatti

Asiasta kertoi maanantai-iltana opetusalan ammattijärjestö OAJ. Sekä työnantajapuoli että alan työntekijäjärjestöt vastaavat esitykseen keskiviikkoiltapäivään mennessä.

Yksityiskohtia osapuolet eivät sovintoesityksestä kerro, eivätkä sitäkään miltä ehdot heidän mielestään vaikuttavat.

TÄLLÄ VIIKOLLA alkaviin Laurean ja Haaga-Helian ammattikorkeakoulujen lakkoihin ehdotus ei ehdi vaikuttaa, OAJ kertoo tiedotteessaan.

Oppilaitoksissa on lakkoiltu eri puolilla maata huhtikuun alkupuolelta asti.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU