Politiikka
18.5.2018 11:55 ・ Päivitetty: 18.5.2018 11:55
Ammattiliitto SDP:n veromallista: ”Raikkaita avauksia” – mutta ”pankkien verotusta koskeva ajattelu markka-ajalta”
SDP julkaisi tällä viikolla vero-ohjelman, jota ammattiliitto Pro kehuu ansiokkaaksi.
– Se sisälsi useita hyviä ja raikkaita avauksia verotuksen kehittämiseksi.
Pro kannattaa erityisesti puolueen ajatusta työn verotuksen keventämisestä sekä verotuksen painopisteen siirtämistä entistä enemmän pääoman verottamiseen.
Rahoitusalaan kohdistuva uusi arvonlisävero ei kuitenkaan saa kannatusta Prolta. Sen mielestä veromalli kannustaisi rahoituslaitoksia siirtämään palvelutoimintojaan ulkomaille.
– SDP:n vero-ohjelmassa ei valitettavasti ole osattu tunnistaa rahoitusalan erityispiirteitä palveluliiketoimintana ja digitalisaation aiheuttamaa muutosta toimialan toimintamalleihin. SDP:n pankkien verotusta koskeva ajattelu on markka-ajalta, Pron puheenjohtaja Jorma Malinen huomauttaa.
Pron mielestä vero-ohjelmassa annetaan ymmärtää, että rahoitusalaan kohdistuva uusi arvonlisävero pitäisi ottaa käyttöön siitä huolimatta, miten muut euromaat kehittävät verotustaan tulevaisuudessa.
– Veron käyttöönotto yksistään Suomessa johtaisi siihen, että rahoituslaitokset siirtäisivät varsinaiset palvelutoiminnot sellaiseen euromaahan, mikä ei arvonlisäveroa perisi, Pro varoittaa.
Lisää aiheesta
Osa suomalaisista pankeista on jo nyt keskittänyt tiettyjä toimintoja Suomen ulkopuolelle.
Sen mukaan syntyvää arvonlisää ei siis enää näytettäisi Suomessa olevassa rahoituslaitoksen toimipisteessä ja kyseiset rahoituslaitokset välttyisivät helposti verolta. Pro muistuttaa, että Nordea hyödynsi samaa verovälttelyn logiikkaa pankkiverossa vuonna 2012. Valtiolta jäi saamatta kymmenien miljoonien verotuotot.
Rahoitusalan arvonlisäveron on käytössä Islannissa, Tanskassa ja Norjassa. Ammattiliitto huomauttaa, että ne ovat maita, joilla on kansallinen valuutta ja joiden rahoitussektorin on hankalaa siirtää omaa palvelutoimintaansa rajojen ulkopuolelle valuuttarajoitteidensa vuoksi.
– Suomi puolestaan on euroalueen jäsen ja rahoitusalan yritysten maksuliikenteen ja palvelutoimintojen siirtäminen toiseen maahan tapahtuu huomattavasti vaivattomammin.
Ammattiliitto Pro muistuttaa, että osa suomalaisista pankeista on jo nyt keskittänyt tiettyjä maksuliikennetoimintoja Suomen ulkopuolelle, ja SDP:n ajama arvonlisävero vain kiihdyttäisi ilmiötä.
– Tällä olisi suoria vaikutuksia pankkisektorin työllisyyteen, ja se voisi jopa heikentää suomalaisasiakkaiden saamaa palvelua tai sen nopeutta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
17.5.2018 07:52
Matti Vanhanen: ”Tämän SDP:n harrastaman plagioinnin hyväksyn”
Politiikka
16.5.2018 14:19
Keskustan johdosta yllätys: ilmoitus halusta veroyhteistyöhön: ”Lähtisin mielelläni pohtimaan”
Politiikka
16.5.2018 13:03
Näin Suomen Yrittäjät kiittelee SDP:n vero-ohjelmaa
Politiikka
16.5.2018 10:18
Ennakonpidätysprosentti voisi olla myös miinusmerkkinen SDP:n työtulotukimallissa – puolue esitteli vero-ohjelman
Politiikka
14.5.2018 12:05
SDP esittää työtulotukea – siivooja voisi saada lähes 80 euroa käteen enemmän kuussa