Politiikka
11.2.2018 01:36 ・ Päivitetty: 10.2.2018 15:40
Asiantuntija: Suomen tupakkapolitiikka kurvannut Ruotsin edelle
Suomi on paljon Ruotsia edellä tupakkapolitiikan ja savuttomuuden edistämisessä, sanoo kansanterveysjärjestö Suomen ASH ry:n toiminnanjohtaja Mervi Hara.
Haran mukaan Ruotsissa tehtiin vielä takavuosina edistyksellistä tupakkapolitiikkaa, mutta sittemmin kiinnostus ja sitoutuneisuus lopahti.
– Ainakin viime vuosina poliittinen ilmapiiri on ollut vähän heikko tupakan kansanterveysvaikutuksia koskevissa asioissa.
ASH on valtakunnallinen kansanterveysjärjestö ja tupakkapolitiikan asiantuntija. Hara kuuluu järjestön edustajana sosiaali- ja terveysministeriön (STM) työryhmään, jonka on määrä julkistaa touko-kesäkuun vaihteessa mietintönsä uusista tupakka- ja nikotiinipolitiikkaa kiristävistä toimista.
Ruotsissa hallitus kertoi vastikään omista suunnitelmistaan tupakoinnin rajoittamiseksi. Uusi laki esimerkiksi rajoittaisi nuuskan myyntiä ja kieltäisi tupakoinnin kokonaan muun muassa leikki- ja urheilupaikoilla sekä terasseilla.
Hara sanoo, ettei tunne Ruotsin hallituksen esitystä yksityiskohtaisesti, mutta arvioi, että toimenpiteet eivät ole maata mullistavia suomalaisesta näkökulmasta katsottuna.
– Meille ne eivät kauheasti uutta tuo. Ruotsissa on ylipäätään paljon helpompi rajoittaa tupakointia, koska nuuskan käyttö on siellä yleisempää ja paljon isompi ongelma.
Lisää aiheesta
Sitoutuminen ”end game” -tavoitteeseen eriasteista.
Vaikka sekä Suomessa että Ruotsissa tavoitellaan savuttomuutta, on sitoutuminen ”end game” -tavoitteeseen eriasteista, Hara sanoo.
Ruotsissa tavoite koskee vuotta 2025, mutta muun muassa sitä ajavan verkoston toiminta ei ole organisoitua.
– Ja tavoite ei koske lainkaan nuuskan käytön lopettamista, Hara painottaa.
Suomessa taas tavoitellaan sitä, että tupakka- ja muiden nikotiinituotteiden käyttö loppuisi vuoteen 2030 mennessä. Tavoite on kirjattu lakiin, ja se ohjaa esimerkiksi STM:n työryhmän toimintaa ja sitä kautta myös uusien lakiesitysten valmistelua.
Ryhmän puheenjohtaja on Elinkeinoelämän keskusliiton johtaja Ilkka Oksala. Koska ryhmän työ on kesken, hän ei halua kommentoida, miten ruotsalaiset ideat istuisivat Suomeen.
Harakaan ei lähde arvioimaan, miten Suomessa suhtauduttaisiin esimerkiksi ravintoloiden terassitupakoinnin täydelliseen kieltämiseen.
– Siihen liittyvistä asenteista on tietojeni mukaan vähän tietoa. Ainakaan meidän järjestössämme ei ole selvitetty terassitupakointia koskevaa asenneilmapiiriä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Kotimaa
5.12.2017 06:18
”Hienoa kehitystä” – kysely: Tupakkatuotteiden hinnankorotukset ovat tehokkain keino vähentää niiden käyttöä
Kotimaa
10.8.2016 12:09
Kylmää vettä tupakoitsijoiden niskaan maanantaina
Politiikka
2.6.2016 10:36
Tupakoitsijoille huonoja uutisia eduskunnasta
Politiikka
7.5.2016 07:49
Uusi tupakkalaki ei tulekaan voimaan 20. toukokuuta